E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Ojmjakon, shkolla që mbyllet vetëm kur temperaturat bien nën -52° Celsius

I njohur zyrtarisht si vendbanimi më i ftohtë në botë, Ojmjakon është shtëpia e fëmijëve më rezistentë në botë. A mund ta imagjinoni ta dërgoni fëmijët tuaj në shkollën fillore në -50 ° Celsius?

Kjo në Ojmjakon është diçka e zakonshme. Shkolla e vetme në zonë, mbyllet vetëm kur temperaturat bien nën -52° Celsius.

Fëmijët më të mëdhenj se 11 vjeç, duhet të rezistojnë edhe më shumë. Ata qëndrojnë në shtëpi, vetëm kur temperatura bie nën -56 ° Celsius.

Temperaturat gjatë ditës rreth kësaj kohe të vitit janë rreth -50° Celcius. Në dhjetor, dielli lind rreth orës 10 të mëngjesit. Ndaj në orën 9 kur nis mësimi, jashtë është ende errësirë, ​​dhe temperatura është shumë e ulët.

Fëmijët qëndrojnë në shkollë deri në orën 5 pasdite, rreth 3 orë pasi perëndon dielli. Ndaj, ata duhet të përballen me temperatura të acarta edhe gjatë kthimit në shtëpi.

Ojmjakon ka vendosur edhe rekordin sa i përket temperaturës më të ulët në një vendbanim të përhershëm njerëzor:-71.2 ° Celcius në janar 1924.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...