E enjte, 2 Dhjetor, 2021
12.5 C
Tirana

OBSH: Vendet e varfëra dhe të pasura në ‘luftë’ mbi patentën e vaksinave

Një nxitje për të rritur prodhimin e vaksinave COVID-19 për kombet e varfra është e mbetur pezull në Organizatën Botërore të Tregtisë të mërkurën mes mosmarrëveshjeve midis vendeve më të pasura dhe atyre në zhvillim mbi çështjen e të drejtave të patentës.

Afrika e Jugut dhe India planifikuan të rinovojnë ofertën e tyre në një takim dy-ditor për të hequr dorë nga rregullat e marrëveshjes së Aspekteve të Tregtisë të Pronës Intelektuale të OBT-së (TRIPS), një lëvizje që do të lejojë prodhuesit e përgjithshëm ose prodhues të tjerë të bëjnë më shumë vaksina, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Propozimi i tyre mbështetet nga dhjetëra vende kryesisht në zhvillim në OBT, por kundërshtohet nga vendet perëndimore duke përfshirë Britaninë, Zvicrën, kombet e BE-së dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë industri të mëdha farmaceutike vendase.

Propozimet duhet të mbështeten nga një konsensus i 164 anëtarëve të OBT-së për të kaluar. Çështja u vendos të dilte në Këshillin TRIPS të OBT-së të Mërkurën pasdite. Anëtarët do të zhvillonin një diskutim mbi temën që kur u ngrit për herë të parë në tetor.

Takimi i ardhshëm i Këshillit TRIPS është caktuar për 8-9 qershor, por grupi ndoshta do të mblidhet përsëri për të diskutuar vaksinat përpara kësaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Braçe: As në Kuvend nuk mbahen maskat, vaksinimi të bëhet me detyrim!

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...