E premte, 15 Janar, 2021
3 C
Tirana

OBSH konfirmoi se pandemia përhapet përmes ajrit, njihuni me shpikjen më të re

Organizata Botërore e Shëndetësisë konfirmoi para pak ditësh se koronavirusi përhapet përmes ajrit.

Ndërkohë, pas kësaj, një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Hjustonit në SHBA kanë dizenjuar një filtër ajri që është i aftë të “vrasë në moment” virusin.

Studimi, i publikuar në revistën “Materials Today Physics”, parashtron se filtri arrin të eliminojë 99,8% të patogjenit që shkakton COVID-19.

Sakaq, kërkuesit shkencorë amerikanë theksojnë se prodhimi komercial mund të nisë menjëherë.

Ata shprehen se koronavirusi nuk mund të mbijetojë në temperatura mbi 70 gradë.

Kësisoj, filtrin e kanë prodhuar duke e nxehur në 200 gradë Celcius, duke e bërë të pamundur për koronavirusin që të kalojë përmes tij.

Thuhet se në kushte normale, virusi mund të qëndrojë në ajër për 3 orë dhe prandaj ky filtër është i dobishëm për aeroportet, avionët, zyrat dhe shkollat.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Boshatiset” stoli i PSG, trajneri Poçetino infektohet me Covid-19

Trajneri i ri i Paris SG, argjentinasi Mauricio Poçetino, ka rezultuar i infektuar me Covid-19. Lajmi bëhet i ditur nga vetë klubi kryeqytetas, në prag...

Spiropali: Që nga 2013 janë regjistruar 235 mijë vende pune më shumë

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është shprehur se që nga viti 2013 në vendin tonë janë regjistruar 235 mijë vende...

SHBA vijon tërheqjen e trupave nga Afganistani, kanë mbetur vetëm 2.500

Ushtria amerikane ka ulur nivelin e trupave në Afganistan në 2.500. Ky është niveli më i ulët i pranisë amerikane në gati dy dekada,...

Aksidenti me 4 viktima/ Momenti i parakalimit të gabuar të ‘Citroen-it’ (Video)

Publikohet video e aksidentit që i mori jetën 4 shtetasve nga Kosova në Rrugën e Kombit, mbrëmjen e djeshme (14 janar). Në videon e publikuar...

Rigoni dhe samiti i Tiranës

Nga: Frrok Çupi Këtu është në plan një samit dialogu mes shteteve fqinje, por njëkohësisht disa kanë lëshuar fjalë kundër, sikur ‘u bëmë ne shqiptarët...