E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

“Nuk shfaqen simptoma”/Pipero: Koronavirusi duhet të jetë futur edhe në Shqipëri

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero ka folur në lidhje me situatën e krijuar nga përhapja e koronavirusit.

I ftuar në emisionin “Opinion”, Pipero deklaroi se në Shqipëri nuk ka ende një konfirmim zyrtar për pacientë të prekur nga koronavirusi.

Ai theksoi se virusi vdekjeprurës mund të kalojë nga një person i infektuar te një njeri i shëndetshëm, pa shfaqur asnjë lloj simptome.

Sipas mjekut, koronavirusi duhet të ketë hyrë edhe në Shqipëri, edhe pse nuk ka asnjë të dhënë që ta vërtetojë diçka të tillë.

“Fakti që në Itali pacienti i parë u zbulua pas 7-8 ditësh pais ishte shtruar në spital, do të thotë se koronavirusi ka qarkulluar 2 javë më parë në Itali. Ky është një virus që që ka periudhe inkubacioni shumë të gjatë. Faktet dëshmojnë që virusi mund të transmetohen nga një njeri i prekur tek një njeri i shëndosh pa pasur simptoma. Unë mendoj personalisht që koronavirusi duhet të ketë hyrë në Shqipëri, ndoshta nuk jam i saktë, mund të kem gabuar. Aktualisht nuk ka asnjë të dhënë që të kemi qarkullim të shtuar në Shqipëri”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Pasaporta e vaksinës”, një “teori konspirative” që po bëhet realitet

Një ditë më parë është konfirmuar zyrtarisht se New Yorku do të lejojë vetëm të vaksinuarit në bare, palestra e aktivitete argëtuese. Lajmi është...

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...

Kursi i këmbimit/Rritje e lehtë e euros, dollarit dhe paundit

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e euros, paundit britanik,  dollarit dhe frangës zvicerane. Më poshtë do të gjeni...

Zhvillimet kryesore në rajon në 24 orët e fundit

Çfarë ka ndodhur në rajon në 24 orët e fundit 1- Profesori i shkencave politike: Forcimi i sovranitetit të Kosovës, garanton integrimin e gjithë rajonit 2-...