Bota

“Nuk njohin pavarësinë e Kosovës”, Thaçi shigjeton Ramën


               Publikuar në : 21:23 - 09/11/19 M S

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dhënë goditjen e parë Ramës, lidhur me pjesëmarrjen e tij në një samit rajonal, ku nuk njihet Republika e Kosovës. Me anë të një statusi në rrjetin social Facebook, Thaçi informon në mënyrë zyrtare se ka refuzuar pjesëmarrjen në Samitin e Ohrit.

Ky akt lidhet me një vendimarrje, të cilën ai ka zgjedhur që ta argumentojë gjerësisht për qytetarët. Thaçi sqaron se kjo iniciativë rajonale është e pakuptimtë, për aq kohë sa Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Për rrjedhojë, Kosova nuk mund të jetë pjesë e një Samiti të tillë, në të cilin marrin pjesë shtete, të cilat ende nuk e njohin Kosovën e pavaruar.

Statusi

Si President i Republikes së Kosovës, dua të informoj qytetarët se, kam refuzuar pjesëmarrjen time në Samitin e Ohrit. Ky vendim për mospjesëmarrje bazohet në disa argumente ekzistuese.

Së pari, Kosova, qëllimshëm ishte anashkaluar nga Serbia në Samitin e Parë të kësaj iniciative të re rajonale. Së dyti, vizioni i vetëm i Kosovës mbetet anëtarësimi në BE dhe NATO. Prandaj, ne nuk duam që në asnjë rrethanë ta zëvendësojmë perspektivën tonë euroatlantike me çfarëdo iniciative rajonale.

Dhe, së treti, kjo iniciativë rajonale është e pakuptimtë për aq kohë sa Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Kosova është e përkushtuar për fqinjësi të mirë dhe heqjen e pengesave për lirinë e njerëzve dhe mallrave.

Por, Kosova nuk mund të jetë pjesë e një Samiti të tillë në te cilin marrin pjesë shtete, të cilat ende nuk e njohin realitetin e Kosovës së pavaruar.

Ne jemi të përkushtuar që të tejkalojmë pengesat aktuale nëpërmjet dialogut dhe marrëveshjes për njohje reciproke. Vetëm atëherë kur të ndodhë një gjë e tillë, ne do të bëhemi pjesë e iniciativave të tilla rajonale si shtete të barabarta. HTH

Ka nisur në Ohër të Maqedonisë së Veriut, takimi i dytë i tre prej liderëve të Ballkanit Perëndimor. Në takim do të diskutohet për zbatimin e lëvizjes së lirë të mallrave, dhe njerëzve midis Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Serbisë.

Synimi i takimit është gjetja e dakordësisë për një listë masash prioritare. Kryesisht në kuadër të masave të “REA MAP”, për t’i zbatuar me ritëm të përshpejtuar brenda 2020, dhe idealisht para Samitit të ardhshëm të Procesit të Berlinit.

Mësohet se këto masa lidhen me kompletimin e të gjithë kuadrit ligjor dypalësh, për realizimin e qarkullimit të lirë mes njerëzve me ID, dhe për ato vende të cilat ende përdorin pasaporta në pikat e kalimit kufitar.

Samiti i Ohrit/ Zbulohet kush është zyrtarja që shoqëron Ramën

Në takimin e Ohrit do të diskutohen edhe disa masa praktike, por me ndikim në tregti mes vendeve tona në Ballkanin Perëndimor, përfshi pasjen e një udhërrëfyesi, për modernizimin e infrastrukturës së pikave të kalimit aty ku është e mundur. Për heqjen e disa procedurave burokratike, të cilat mund të digjitalizohen etj.

 

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT