E enjte, 28 Maj, 2020
21 C
Tirana

“Nuk njohin pavarësinë e Kosovës”, Thaçi shigjeton Ramën

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

“Duam zgjedhje!”, Albin Kurti përshëndet protestuesit nga ballkoni

Protestuesit u mblodhën sot në shesh të Prishtinës, për të kërkuar zgjedhje të reja. Lidhur me këtë gjest, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dhënë goditjen e parë Ramës, lidhur me pjesëmarrjen e tij në një samit rajonal, ku nuk njihet Republika e Kosovës. Me anë të një statusi në rrjetin social Facebook, Thaçi informon në mënyrë zyrtare se ka refuzuar pjesëmarrjen në Samitin e Ohrit.

Ky akt lidhet me një vendimarrje, të cilën ai ka zgjedhur që ta argumentojë gjerësisht për qytetarët. Thaçi sqaron se kjo iniciativë rajonale është e pakuptimtë, për aq kohë sa Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Për rrjedhojë, Kosova nuk mund të jetë pjesë e një Samiti të tillë, në të cilin marrin pjesë shtete, të cilat ende nuk e njohin Kosovën e pavaruar.

Statusi

Si President i Republikes së Kosovës, dua të informoj qytetarët se, kam refuzuar pjesëmarrjen time në Samitin e Ohrit. Ky vendim për mospjesëmarrje bazohet në disa argumente ekzistuese.

Së pari, Kosova, qëllimshëm ishte anashkaluar nga Serbia në Samitin e Parë të kësaj iniciative të re rajonale. Së dyti, vizioni i vetëm i Kosovës mbetet anëtarësimi në BE dhe NATO. Prandaj, ne nuk duam që në asnjë rrethanë ta zëvendësojmë perspektivën tonë euroatlantike me çfarëdo iniciative rajonale.

Dhe, së treti, kjo iniciativë rajonale është e pakuptimtë për aq kohë sa Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Kosova është e përkushtuar për fqinjësi të mirë dhe heqjen e pengesave për lirinë e njerëzve dhe mallrave.

Por, Kosova nuk mund të jetë pjesë e një Samiti të tillë në te cilin marrin pjesë shtete, të cilat ende nuk e njohin realitetin e Kosovës së pavaruar.

Ne jemi të përkushtuar që të tejkalojmë pengesat aktuale nëpërmjet dialogut dhe marrëveshjes për njohje reciproke. Vetëm atëherë kur të ndodhë një gjë e tillë, ne do të bëhemi pjesë e iniciativave të tilla rajonale si shtete të barabarta. HTH

Lexo edhe :   “Jemi në fazë të re të investimeve”/ Rama viziton fermën e përpunimit të qumështit
Lexo edhe :   “Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Ka nisur në Ohër të Maqedonisë së Veriut, takimi i dytë i tre prej liderëve të Ballkanit Perëndimor. Në takim do të diskutohet për zbatimin e lëvizjes së lirë të mallrave, dhe njerëzve midis Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Serbisë.

Synimi i takimit është gjetja e dakordësisë për një listë masash prioritare. Kryesisht në kuadër të masave të “REA MAP”, për t’i zbatuar me ritëm të përshpejtuar brenda 2020, dhe idealisht para Samitit të ardhshëm të Procesit të Berlinit.

Mësohet se këto masa lidhen me kompletimin e të gjithë kuadrit ligjor dypalësh, për realizimin e qarkullimit të lirë mes njerëzve me ID, dhe për ato vende të cilat ende përdorin pasaporta në pikat e kalimit kufitar.

Samiti i Ohrit/ Zbulohet kush është zyrtarja që shoqëron Ramën

Në takimin e Ohrit do të diskutohen edhe disa masa praktike, por me ndikim në tregti mes vendeve tona në Ballkanin Perëndimor, përfshi pasjen e një udhërrëfyesi, për modernizimin e infrastrukturës së pikave të kalimit aty ku është e mundur. Për heqjen e disa procedurave burokratike, të cilat mund të digjitalizohen etj.

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I tha ‘dhëmbë kalbur’, Dasara flet për sherrin e bujshëm me Noizyn

Gazetarja Dasara Karaiskaj ka folur për sherrin e bujshëm me reperin Noizy. Në një postim në Instagram, Noizy e quajti gazetaren Dasara Karaiskaj “dhëmbë...

Trump: Një moment historik shumë i trishtuar për SHBA

Presidenti Donald Trump i quajti të enjten vdekjet më të larta në botë nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara "një moment historik shumë të...

Prej muajsh e “gjunjëzuar” nga COVID-19, Spanja po ringrihet në “këmbë”

Spanja, prej muajsh ishte “gjunjëzuar” nga koronavirusi, mirëpo së fundmi, ajo fatmirësisht po ringrihet në “këmbë”. Autoritetet përkatëse raportojnë se gjatë 24 orëve të fundit,...

“Kjo është për të vënë duart në kokë”, mjeku tregon përse shpërtheu koronavirusi në QSUT

Mjaft shqetësuese është situata me mjekët që janë infektuar me koronavirus, ndërsa ata janë në krye të detyrës, për t’iu shërbyer pacientëve të tyre....

FOTO/ Vetëvendosje e Albin Kurtit nis protestat në Kosovë

Në një kohë kur anëtarët e Gjykatës Kushtetuese janë mbledhur për të dhënë vendimin mbi dekretin e Presidentit Thaçi, për formimin e qeverisë së...
WhatsApp KONTAKTO TT