E hënë, 18 Tetor, 2021
11.5 C
Tirana

Nuk dimë çfarë po hamë! Çfarë sigurie kemi për bukën?

Gazetari Mentor Kikia i është rikthyer sërish një shqetësimi të parashtruar edhe më herët, e cila ka të bëjë me abuzimin me sasinë dhe cilësinë e bukës.

Qytetarët, çdo ditë e më shumë nuk janë të sigurtë se çfarë konsumojnë. Me anë të një statusi në Facebook, Mentor Kikia ka kërkuar vigjilencë nga qytetarët, që të mos mashtrohen me termat që u vendosin bizneset bukës, por të shohin me çfarë mielli është bërë dhe se sa peshon.

Shpesh gjejnë nëpër rafte emra bukësh si ‘buka e gjyshes’, ‘buka gjermane’, ‘buka franceze’, por asnjëherë nuk gjejnë brenda ambalazhit peshën dhe përbërjen.

Statusi

Edhe njehere per ata qe mashtrojne edhe me buken…..

Cfare do te thote “Buke e bardhe fshati”? Cfare eshte kjo “marke”, sa peshon, cfare ka brenda(me cfare mielli eshte bere)? Mbi c’baze i eshte vene cmimi 1000 leke(ajo nuk peshon kurre me shume se 500 gr). Neper rafte gjen lloj emrash si “Buka e gjyshes”, “Buke gjermane”, “Buke franceze”…. Por nuk gjen kurre ETIKETEN: Pesha, Cmimi, Perberja. Dhe kete duhet ta kerkojne qeveria permes institucioneve te saj qe pergjigjen per kontrollin e cilesise dhe standardin e peshave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...