E enjte, 13 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Njerëz në agoni dhe luftë me kohën, si e kaloi natën Durrësi dhe Thumana

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

“Nuk ia uroj as armikut”, Veliaj flet për herë të parë pas shërimit nga virusi

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, është ritkthyer sot në zyrën e tij, pasi u shërua nga koronavirusi. Në një prononcim për News24, Veliaj...

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

Lot, ankth, minuta që duken si orë dhe orë që nuk përfundojnë kurrë. Kjo është gjendja në zonat më të prekura nga tërmeti i mëngjesit të djeshëm. 6.4 ballë shkatërroi dhe gjunjëzoi Shqipërinë. Deri më tani raportohet për 29 viktima, ndërsa numri fatkeqësisht pritet të shtohet. Kjo pasi ka ende njerëz të humbur kryesisht në zonën e ish- Kënetës në Durrës dhe në Thumanë.

Kërkim-shpëtimi ka nisur që në orët e para të 26 nëntorit dhe vazhdon ende ditën e sotme nga forcat operacionale. Tragjedia është shoqëruar me lajme fatkeqe për shumë, po për disa pati momente të gëzueshme. Pasi pas orësh të tëra nën rrënoja, janë shpëtuar të gjallë me dhjetëra persona.

Ku sipas Ministrisë së Mbrojtjes  janë shpëtuar 45 persona, në kushte shumë të vështira. Kjo pasi operacionet janë delikate. Sepse duhet treguar shumë kujdes për t’i nxjerrë pa të tjera dëmtime nga grumbullimi i copave të betonit dhe inerteve.

Siç shihet dhe në pamjet e sjella nga Tirana Today forcat operacionale janë duke punuar pa ndalim edhe gjatë orëve të darkës. Për të nxjerrë të gjithë personat nga rrënojat.

Ajo çka ka mbetur nga Thumana, apo Durrësi janë njerëz në agoni, shtëpi të shkatërruara dhe frikë për çfarë vjen më pas.

 

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Treni del nga shinat dhe bie në greminë, viktima në Skoci

Moti i keq dhe përmbytjet rezultat i shirave të gjata mund të jenë shkaku i tragjedisë në Skoci, ku një tren pasagjerësh ka dalë...

Pompeo: Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Evropën

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka thënë se Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Evropën. "Ne kemi parë llojet e fushatave që ata...

Gjeneral McKenzie paralajmëron për rrezikun e ringjalljes së ISIS-it

Ushtaraku më i lartë amerikan për operacionet në Lindjen e Mesme paralajmëron se Shteti Islamik mund të ringjallet nëse komuniteti ndërkombëtar nuk vepron me...

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Vijojnë temperaturat e larta dhe moti i qëndrueshëm në të gjithë territorin e vendit. Meteorologët parashikojnë një shtim të vranësirës në pjesën lindore gjatë orëve...

Raporti/ Pandemia në Shqipëri varfëroi të rinjtë, mes tyre mbizotëron papunësia

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Raporti...