E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Një variant i ri i Covid-19 është zbuluar në Francë

Një variant i ri i Covid-19 u identifikua në një shkollë në Finistère, Francë. 24 persona, përfshirë 18 nxënës, u infektuan me mutacionin e ri. Mediat franceze raportojnë se situata është nën kontroll.

Një variant i ri i koronavirusit u zbulua në tetor në një shkollë në Bannalec, në Finistère. Ndërsa vala e pestë po afrohet në Francë, lajmet e këqija nga Brittany kanë mbërritur në tryezën e autoriteteve shëndetësore. Sipas informacioneve ekskluzive nga “Le Télégramme”, një variant i ri i koronavirusit u zbulua një muaj më parë në qytetin Bannalec, në Finistère.

24 persona, 18 nxënës dhe gjashtë të rritur në kontakt me ta, janë prekur nga ky mutacion i ri që nuk ngjan me asnjë tjetër. Një variant aq i larguar nga ato në qarkullim (Alpha, Beta, Delta…) saqë u desh shumë kohë për ta identifikuar.

24 të infektuar, përfshirë 18 nxënës

Faktet datojnë që nga 15 tetori, kur u identifikua një grup me Covid-19 në shkollën fillore publike Mona Ozouf në Bannalec. 18 nxënës rezultuan pozitivë. Për të parandaluar përhapjen e virusit gjatë pushimeve shkollore, bashkia kërkon nga shoqatat të ndërpresin aktivitetet.

Burimi i lajmit: Le Telegramme. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...