E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Një rrëfim ndryshe nga Voltana Ademi pas infektimit: COVID-19 është sëmundje e pakuptueshme, kurimi është i shtrenjtë

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Kryetarja e Bashkisë Shkodër, Voltana Ademi, ka rndarë me qytetarët përjetimet pas infektimit me koronavirus. Në një intervistë për ‘Report Tv’, Voltana ka treguar se ka qenë një situatë e vështirë sidomos 8 ditët e para. Edhe ajo ka përjetuar simptomat e shtuara si temperaturë, kollë, lodhje, djersitje dhe vështirësi në frymëmarrje, ndërsa pohon se ka qenë një periudhë aspak e lehtë.

“Besoj se do jem në fazën e fundit drejt shërimit të plotë. Ka qenë e vështirë, është sëmundje e pakuptueshme si sëmundje, në një moment ndihesh mirë dhe më pas ke simptoma të shtuara si temperaturë, kolla, lodhja, djersitja dhe vështirësi në frymëmarrje. Jam përpjekur ta menaxhoj, kam një periudhë jo të lehtë. Ka qenë një situatë e vështirë sidomos 8 ditët e para, por tani jam më mirë. Pak e lodhur, por do kalojë”, tha Ademi.

Kryebashkiakja e Shkodrës ka pasur kritika për sistemin shëndetësor, që nuk ka një protokoll të qartë të ndjekjes së pacientëve. Ajo thotë se çdo pacient duhet të ketë mjekun që i jep informacionin, dhe e ndjek kurimin e  tij. Po kështu Voltana ka ngritur një tjetër shqetësim, pasi shteti nuk jep asnjë asistencë për familjet që kanë të prekur, pasi kurimi është i shtrenjtë.

Lexo edhe :   Pse qeveritë nuk po përballen siç duhet me COVID-19

“Sistemi ka shumë probleme në adresimin e COVID-19. Sistemi i kujdesit të mjekut të familjes dhe shërbimit parësor nuk ekziston në përballimin e koronavirusit. Një i prekur nuk ndiqet në bazë të një protokolli, pjesa që lidhet me mjekimin, kontrollet, analizat e gjakut, pra ka një protokoll. Çdo pacient duhet të ketë mjekun që i jep informacionin dhe e ndjek kurimin e tij. Pjesa e mjekimit kushton shumë për COVID-19. Shteti nuk jep asnjë asistencë për këto familje që kanë të prekur, pasi kurimi është i shtrenjtë. Shërbimi shëndetësor nuk është mbështetur fare dhe kjo është e rëndë për një familje”, tha Ademi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...