E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Ja pse pse burrat goditen më fort nga koronavirusi i ri sesa gratë

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Presidenti amerikan Donald Trump dhe Zonja e Parë Melania Trump, kanë njoftuar se ata kanë rezultuar pozitivë për koronavirusin Covid-19. Të qenit mashkull e vë presidentin Trump në një rrezik më të madh nga virusi, sipas disa studimeve që janë shfaqur që nga fillimi i pandemisë.

Siç thuhet në një studim të vitit 2020 në revistën “Parandalimi i Sëmundjeve Kronike”:”Të dhënat tregojnë se nga sëmundja e koronavirusit të ri (Covid-19), në të gjithë botën po vdesin më shumë burra sesa gra, por është e paqartë arsyeja. Faktorët biologjikë, psikologjikë, pjellorë dhe ata socialë, mund t’i vënë burrat në një rrezik më të madh dhe jo-proporcional ndaj vdekjes”.

Të dhënat e para për këtë efekt të njëanshëm mashkullor, u shfaqën në disa studime në Kinë. Një raport që përshkruan rastet e hershme, tha se 106 burra u diagnostikuan me Covid-19 për çdo 100 gra. Në një tjetër studim të bërë në Kinë u vu re se nga 99 pacientë të sëmurë me Covid-19, të cilët u shtruan në spital me pneumoni, 67 prej tyre ishin burra.

Burrat në Kinë, kanë vdekur me ritme më të mëdha se sa gratë, pra në një normë vdekshmëri prej 2.8 për qind krahasuar me 1.7 për qind tek gratë. Çekuilibri rritet edhe diku tjetër. Në një analizë të pacientëve që rezultuan pozitiv me koronavirusin e ri në Singapor, 41 ishin burra dhe 26 ishin gra.

Në Itali, kjo diferencë është edhe më e dukshme, me burra që përbëjnë 3 në çdo 4 raste të diagnostikuara. Ky koronavirus nuk është i vetmi që prek burrat më shumë se sa gratë. Edhe në epideminë e SARS-it në vitin 2003, “kushëriri” i Covid-19 në familjen e sëmundjeve infektive, të qenit mashkull ishte e lidhur me simptomat më të rënda.

Edhe burrat kishin më shumë gjasa se gratë të vdisnin në atë shpërthim të hershëm. Edhe pse disa njerëz pëlqejnë të bëjnë shaka me burrat që ankohen më shumë sesa gratë për të njëjtën sëmundje, hulumtimet tregojnë se faktorë më seriozë janë në lojë. Eng Eong Ooi, zëvendës drejtor i Programit të Sëmundjeve Infektive në Zhvillim në Shkollën Mjekësore Duke-NUS të Singaporit, thotë se edhe pse nuk e dimë pse burrat duket se kanë rrezik më të madh për COVID-19, disa shpjegime janë të besueshme.

Lexo edhe :   Mjeku imunolog: Vaksina në Shqipëri mund të vijë në muajt shkurt-mars
Lexo edhe :   Covid 'pushton' Shqipërinë: Dita e tretë rradhazi me mbi 300 raste të reja

Ajo që dyshojnë shkencëtarët

Një mundësi, thotë ai, është që ndryshimet në nivelet e hormoneve midis burrave dhe grave mund të qëndrojnë në themel të këtij paragjykimi. Këto ndryshime mund të ndikojnë në mënyrën se si burrat dhe gratë reagojnë ndaj sëmundjeve infektive, vaksinimit dhe kancerit.

Për shembull, thotë Ooi, hormonet e pranishme me përqendrime më të mëdha tek gratë mund të shtypin nivelet e proteinave që lejojnë koronavirusin e ri në qelizat tona.

Shpjegime të tjera të mundshme, kanë sugjeruar studiuesit, përfshijnë ndryshime mesatare në mënyrën se si burrat dhe gratë kalojnë ditët e tyre. Burrat në Kinë, për shembull, pinë më shumë duhan sesa gratë, gjë që mund t’i bëjë ato më të prekshëm ndaj sëmundjes COVID-19.

Disa studime gjithashtu tregojnë për një rol për aktivitetet që anojnë drejt një seksi ose tjetrit, duke i bashkuar ato rregullisht, duke lejuar përhapjen e sëmundjes. Së fundmi, gratë mbeten prapa burrave në disa nga faktorët e tjerë të rrezikut për COVID-19 më të rëndë, përfshirë sëmundjet kardiovaskulare.

Mbërthimi i faktorëve përkatës do të kërkojë më shumë kërkime dhe më shumë kohë, thotë Ooi. Ndërkohë, ai thotë, “masat parandaluese mbeten të njëjtat: higjiena e mirë e duarve”.

Kjo na çon në një faktor tjetër që mund të jetë në lojë. Qendrat e SH.B.A.-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë raportuar se edhe pse të gjithë dinë të lajnë duart pasi përdorin një banjo publike, vetëm 65 për qind e grave e bëjnë këtë dhe 31 për qind e burrave dhe kjo është më skandaloze.

Burimi i lajmit: https://www.menshealth.com/health/a31265159/men-coronavirus/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Deti” në Hagë, Abazi: Rama para një tentative për tradhëti kombëtare

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për çështjen e detit. Bojken Abazi, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, thotë në lidhje...

Meta, propozim ekstrem: Kush prek votën, t’i pritet dora si në Mesjetë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është i bindur se pas 25 prillit Shqipëria do të hyjë në një epokë të re. Në një prononcim për...

Rast i veçantë: Mbrojtësi i Interit, negativ dy ditë pasi u infektua me Covid

Mbrojtësi, Achraf Hakimi kthehet negativ vetëm dy ditë pasi rezultoi pozitiv në prag të ndeshjes kundër Borussia Mönchengladbach. Një rast sa i çuditshëm, aq edhe...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...