E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

“Një arkë me peshk, për një vend pune”, ish-zëvendësministrja “godet” sërish

Ish-zëvendësministrja e Brendshme, Rovena Voda, ka ankimuar vendimin e Shkallës së Parë që e la atë në masën e sigurisë “Arrest shtëpie” nën akuzën e “Ushtrimit të ndikimit të paligjshëm”.

Voda kërkon që të hiqet masa e sigurisë, me argumentin se nuk ka asnjë rrezik për të prishur provat apo për t’u larguar. Nga hetimet dhe përgjimet e SPAK rezultoi se Rovena Voda kishte marrë një mijë euro, një telefon dhe një arkë me peshk nga Florida Beu dhe Majlinda Hasani, duke u premtuar në këmbim një vend pune në shtet.

Përgjimet e bisedave telefonike të Florida Beut u kryen nga policia, sepse vëllai i saj, Emirjon Beu ishte përfshirë në hetimet për ish-Prokurorin e Kukësit, Edmond Karriqi. Nga bisedat, policia zbuloi ryshfetin që Florida Beu përgatitej t’i paguante ish-Zv/Ministres së Brendshme, Rovena Voda, në këmbim të një vendi pune në administratë.

Një mijë euro në zarf, një celular Samsung, (sepse ish-Zv/Ministrja nuk preferonte iPhone) dhe një arkë me peshk të freskët, sipas dosjes së SPAK, u dhanë ryshfet. Të treja gratë u takuan dhe sipas prokurorëve, ish-Zv/Ministres iu dha zarfi me një mijë euro, të cilat Florida Beu i kishte marrë borxh. Më pas, ajo dhe Majlinda Hasani e komentojnë takimin në telefon.

Po kështu, policia ka mundur të filmojë edhe momentin kur Voda shkon me Beun dhe Hasanin në portin e Durrësit për të marrë arkën me peshk, me makinën e punës e cila drejtohej nga shoferi i saj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...