E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Italia shtrëngon masat për të pa vaksinuarit

Pas Francës, edhe Italia pritet të ndalojë disa shërbime për njerëzit e pa vaksinuar. Duke marrë shkas nga numrat në rritje të infektimeve dhe për të parandaluar një valë tjetër të Covid-19, qeveria italiane pritet të vendosë kufizime të reja.

Të gjithë personat që nuk janë vaksinuar plotësisht, mund t’u ndalohet shërbimi brenda në restorante, bare, stadiume, muze, teatro, kinema, pishina dhe palestra. Kjo masë është për të stimuluar edhe më shumë qytetarët për tu vaksinuar.

Dekreti pritet të miratohet këtë javë, dhe mund të hyjë në fuqi nga data 26 korrik. Infeksionet, kryesisht si pasojë e variantit Delta, janë rritur gjatë javës së kaluar. Varianti Delta, që fillimisht është identifikuar në Indi në tetorin e vitit 2020, nga Organizata Botërore e Shëndetësisë është futur në grupin e varianteve shqetësuese të COVID-19. Aty bëjnë pjesë edhe varianti Alfa (i identifikuar fillimisht në Britani të Madhe), Beta (i identifikuar fillimisht në Afrikë të Jugut) dhe Gama (i identifikuar fillimisht në Brazil).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...