E premte, 23 Korrik, 2021
23.5 C
Tirana

Kisha ortodokse greke bën thirrje tek besimtarët për vaksinim

Sinodi i Kishës Ortodokse Greke ka shkruar një qarkore me 12 pyetje dhe përgjigje mbi temën e vaksinimit kundër Covid-19, për t’ua lexuar besimtarëve në kishat e vendit.

Letra me katër faqe, të cilën e përditshmja greke Kathimerini botoi të martën në mbrëmje, nuk merret vetëm me çështje mjekësore të tilla si efekti i vaksinimit kundër variantit Delta të virusit. Ai adreson gjithashtu teoritë e zakonshme të konspiracionit. “Vaksinat e koronavirusit nuk përmbajnë mikroçipa. Këto janë teori joreale të bazuara në fushata dezinformimi në internet”, thuhet në dokument.

Ai sqaron gjithashtu një teori të konspiracionit popullor në Greqi që vaksinat përmbajnë qeliza embrionale: ky nuk është rasti i ndonjë vaksine, informon Sinodi. Numrat e koronavirusit në Greqi janë rritur në mënyrë dramatike kohët e fundit, ndërsa kërkesa për vaksinime është në rënie.

Të martën, autoriteti shëndetësor grek raportoi 3,565 infeksione të reja brenda 24 orëve për rreth 11 milion banorë. Mbështetja e kishës duhet të jetë e paçmuar në luftën për më shumë vaksinime. Veçanërisht njerëzit fetarë janë ndër skeptikët e vaksinimit në Greqi.

Për më tepër, rreth 95% e të gjithë grekëve janë ortodoksë grekë, të paktën në letër, dhe ortodoksia është e pranuar në kushtetutë si feja dominuese./dpa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...

SHBA/ Sulmuesi realizon euro gol nga mesfusha (Video)

Në ndeshjen midis Karolinës së Veriut me Riçmond Kikers e përfunduar me rezultatin 4-0 për skuadrën vendase, është realizuar një supergol nga gjysmëfusha. Sulmuesi Robert...

A do të lëkunden raportet turko-serbe pas deklaratës së Erdogan për Kosovën?

“Në qoftë se kushdo sjell vendim për njohjen e Kosovës si të pavarur, në të njëjtin moment ne do të nisim fushatën për tërheqjen...

Çfarë e bën ndryshe lidershipin e mandatit të tretë të PS

Nga Alfred Peza Edi Rama kishte premtuar që në fushatën elektorale të zgjedhjeve të 23 Qershorit 2013, që e riktheu PS në pushtet, se nuk...

Me drogë në makinë, shoqërohet në polici djali i Azem Hajdarit

Azem Hajdari, djali i vogël i deputetit të ndjerë me të njëjtin emër, është shoqëruar në komisariatin e Policisë së Elbasanit mbrëmjen e sotme. Sipas...