E martë, 7 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Ngrihen dronët “spiunë”, ja si do kontrollohen qytetarët nga sot

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...

Teknologjia ka avancuar shumë, e ndërsa shihet si mjeti më efikas për monitorimin e situtës. Në një kohë kur koronavirusi po shkakton vdekje masive, qeveria shqiptare e ka parë të udhës që të ‘fusë në lojë’ dronët. Kjo pajisje do të vëzhgojë të gjithë qytetarët që lëvizin pa ndonjë arsye.

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, teksa ka dalë vetë në terren duke parë pajisjen e re që do të vërë në funksion policia, ka theksuar se me shtimin e fashës orare, do të shtohen edhe kontrollet. Për të gjitha rastet abuzive, nga sot do të vihen në funksion edhe dronët inteligjentë.

Dronët inteligjentë do të mundësojnë identifikimin e personave që shkelin itinerarin që do të përshkojnë. “Jam këtu për të ndjekur një demonstrim të policisë, me pajisjet më të reja që do përdoren për parandalimin e virusit.

Lexo edhe :   Viktimat nga koronavirusi, reagon ministri i Shëndetësisë në Kosovë

Me zgjerimin e fashave të orareve për qytetarët, për policinë do të thotë më shumë punë dhe kontroll. Duhet t’u bëj thirrje qytetarëve që zgjerimi i fashave orare do të thotë që thjesht është zgjeruar mundësia për ata që shkojnë në punë dhe për të zgjidhur nevoja imediate jetësore. Të gjithë të tjerët që dalin jashtë këtyre arsyeve, do të ndëshkohen nga policia.

Dronët inteligjentë do të mundësojnë identifikimin e personave që shkelin dhe itinerarin që do të përshkojnë. Ftoj qytetarët për bashkëpunim dhe për mirëkuptim dhe moskeqkuptim të zgjerimit të fashës orare, e cila synon mosgrumbullimin”, tha Lleshaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Teuta rimerr vendin e tretë

Sherif Kallaku e ka ngjitur edhe njëherë tjetër Teutën në vendin e tretë në klasifikim, pasi ka shënuar golin e fitores ndaj Skënderbeut. Mesfushori 22-vjeçar...

Werder Bremen dhe Rashica “mbijetojnë” në Bundesliga-n gjermane

Werder Bremen dhe Rashica “mbijetojnë” në Bundesliga-n gjermane! Bremen do të jetë edhe sezonin e ardhshëm mes më të mirëve të futbollit gjerman. Skuadra me të...

Sherr masiv në kampin e emigrantëve në Greqi

Një sherr masiv ka ndodhur në kampin e emigrantëve Moria, në ishullin grek të Lesbos. Raportohet se një i ri afrikan ka ndërruar jetë, ndërsa...

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Eksplorimi i planetit Mars

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kina kanë në plan të lëshojnë veçmas anije hapësinore robotike drejt planetit Mars. Planeti i...