Kuriozitete

Nga lepuri tek fajkoi, ja cilat janë 10 kafshët më të shpejta në botë!


               Publikuar në : 17:06 - 07/08/19 S.N

Në planetin Tokë jetojnë me qindra kafshë, gjithsecila me karakteristika të ndryshme. Por, një nga tiparet më të rëndësishme është shpejtësia që ato kanë. Në mënyrë që edhe t’i shpëtojnë kafshëve të tjera kur i sulmojnë. Ne do t’ju paraqesim 10 kafshët më të shpejta në botë. Disa prej tyre fluturojnë në ajër, të tjera notojnë nëpër ujë dhe disa vrapojnë në tokë. Shumica e kafshëve më të shpejtë janë zogj, kështu që lista jonë më poshtë përfshin një përzgjedhje nga të gjitha këto lloje të ndryshme të kafshëve.

Lepuri i kafidejtë – Këmbët e gjata, i japin mundësi të arrijë një shpejtësi prej deri 77km/h.

Antilopa afrikane – Mund të arrijë shpejtësinë 80 km/h, pothuajse sa ajo e një luani.

Marlin- Me një shpejtësi prej 80 km/h, është ndër peshqit më të shpejtë në botë.

Antilopa Pronghorn – Kafsha e dytë më e shpejtë në tokë, shpejtësia 98 km/h. Arrin të shmangë shumicën e grabitqarëve.

Peshku me vela- Padyshim peshku më i shpejtë në botë, shpejtësia 110 km/h.

Gatopardi – Shpejtësia maksimale 113km/h, ose 3 herë më i shpejtë se shpejtësia maksimale e njeriut, që është rreth 36 km/h.

Pata me krahët e degëzuara – Shpejtësia maksimale që mund të arrijë ky shpend është 142 km/h.

Fregata – Shpejtësia maksimale 153 km/h.

Thëllëza gushëbardhë – Shpejtësia maksimale rreth 171 km/h.

Fajkoi shtegtar – Është zogu më i shpejtë, dhe në fakt kafsha më e shpejtë në planet. Kur e sulmon prenë e tij nga lartësitë e mëdha, arrin shpejtësinë 322 km/h./ TIRANA TODAY

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT