E mërkurë, 3 Qershor, 2020
17 C
Tirana

Nga lepuri tek fajkoi, ja cilat janë 10 kafshët më të shpejta në botë!

Më të lexuarat

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Mashtroi biznesmenin turk/ Prokuroria kërkon deri në 10 vite burg për Sinan Idrizin

Prokuroria në Turqi ka kërkuar që aksioneri i kompanisë ajrore “Air Albania”, Sinan Idrizi, të dënohet me 3 deri në 10 vite burg për...

Gazetarja nxjerr detaje të rënda: Dy vajza të tjera janë ngacmuar nga roja e shkollës

Duket se përdhunimi i vajzës 15-vjeçare nuk është rasti i vetëm, pasi të njëjtin fat kanë patur edhe dy shoqet e saj. Detaje të...

Meta kthen në Kuvend ligjin ‘Për shërbimet e pagesave’

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për shërbimet e pagesave”. Sipas Metës, një nga arsyet e kthimit të ligjit...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

Në planetin Tokë jetojnë me qindra kafshë, gjithsecila me karakteristika të ndryshme. Por, një nga tiparet më të rëndësishme është shpejtësia që ato kanë. Në mënyrë që edhe t’i shpëtojnë kafshëve të tjera kur i sulmojnë. Ne do t’ju paraqesim 10 kafshët më të shpejta në botë. Disa prej tyre fluturojnë në ajër, të tjera notojnë nëpër ujë dhe disa vrapojnë në tokë. Shumica e kafshëve më të shpejtë janë zogj, kështu që lista jonë më poshtë përfshin një përzgjedhje nga të gjitha këto lloje të ndryshme të kafshëve.

Lepuri i kafidejtë – Këmbët e gjata, i japin mundësi të arrijë një shpejtësi prej deri 77km/h.

Antilopa afrikane – Mund të arrijë shpejtësinë 80 km/h, pothuajse sa ajo e një luani.

Marlin- Me një shpejtësi prej 80 km/h, është ndër peshqit më të shpejtë në botë.

Antilopa Pronghorn – Kafsha e dytë më e shpejtë në tokë, shpejtësia 98 km/h. Arrin të shmangë shumicën e grabitqarëve.

Peshku me vela- Padyshim peshku më i shpejtë në botë, shpejtësia 110 km/h.

Gatopardi – Shpejtësia maksimale 113km/h, ose 3 herë më i shpejtë se shpejtësia maksimale e njeriut, që është rreth 36 km/h.

Pata me krahët e degëzuara – Shpejtësia maksimale që mund të arrijë ky shpend është 142 km/h.

Fregata – Shpejtësia maksimale 153 km/h.

Thëllëza gushëbardhë – Shpejtësia maksimale rreth 171 km/h.

Fajkoi shtegtar – Është zogu më i shpejtë, dhe në fakt kafsha më e shpejtë në planet. Kur e sulmon prenë e tij nga lartësitë e mëdha, arrin shpejtësinë 322 km/h./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm me eksploziv në xhaminë në Afganistan, humbin jetën besimtari dhe imami

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në Kabul të Afganistanit, teksa brenda në një xhami ka shpërthyer një eksploziv. Sipas mediave të...

Këshilli Politik/ Hajdari tregon se për çfarë nuk bien dakord palët

Përfaqësuesja e opozitës parlamentare në Këshillin Politik, Rudina Hajdari është shprehur se pika për të cilën palët nuk bien dakord është ajo e administratës...

Grupet ekstremiste që dyshohen për dhunën e protestave në SHBA

Mes protestave të vazhdueshme në Shtetet e Bashkuara mbi vdekjen e George Floyd-it ndërsa mbahej nga policia, zyrtarët e shtetit kanë fajësuar provokatorë të...

Një ditë para votimit të qeverisë së re, Vetëvendosje del me njoftimin e rëndësishëm

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se nuk do të organizojë protestë nesër, teksa theksoi se nuk dëshiron të dekurajojë protesta të tjera të paralajmëruara nga...

Gjendet i mbytur një 37-vjeçar në bregdetin e Durrësit

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Durrës, teksa policia ka gjetur trupin e pajetë të një 37-vjeçari në bregdet. Sipas policisë, trupi i viktimës...
WhatsApp KONTAKTO TT