E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
-0.5 C
Tirana

Nga Gaz Paja te Redi Jupi, njihuni me 100 emrat e ekipit të Veliajt për Tiranën

Qytetarët e Tiranës janë njohur ditën e sotme me emrat e 100 kandidatëve për Këshillin Bashkiak, me të cilët Partia Socialiste do të përfaqësohet në zgjedhjet e 30 qershorit.

Ndryshe nga zgjedhjet e 2015-ës, kur kandidatët për këshilltarë ishin 61, kësaj here PS ka sjellë një listë me 100 kandidatë për t’i paraprirë ndonjë bojkoti të mundshëm të zgjedhjeve nga ana e PD-LSI.

Lista e emrave të përzgjedhur nga Rama dhe Veliaj për në Këshillin Bashkiak pasqyron një ndërthurje të zgjedhurish mes qeverisë dhe bashkisë, ku spikasin një sërë zëvendësministrash të qeverisë Rama, të cilët kandidojnë për një vend në Këshillin Bashkiak. Nga ana tjetër, vihet re një numër i madh pedagogësh e profesorësh.

Bardhylka Kospiri, prej vitit 2013 zëvendësministre e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, sot zëvendësministre e Shëndetësisë, duket se do të thyejë një tjetër tabu në institucionet shqiptare: Ajo ishte zëvendësministrja e parë nga kategoria e Personave me Aftësi të Kufizuar në vitin 2013, ndërkohë duket se do të jetë Këshilltarja e parë Bashkiake që do të mbrojë të drejtat e PAK në Këshillin Bashkiak të Tiranës.

Gaz Paja, aktori i mirënjohur i Portokallisë, shumë i dashur për shqiptarët me rolet e tij të papërsëritshme të humorit, është një tjetër emër që i bashkohet këshillit bashkiak të kryeqytetit, që me sa duket do të bëjë avokatin e artistëve dhe aktorëve aty.

Redi Jupi, ish futbollisti i njohur i kombëtares shqiptare, po ashtu është pjesë e listës së këshilltarëve, me “background” çështjet e sportit.

Artur Sula, Olti Rrumbullaku dhe Klodiana Beshku janë emrat e spikatur nga katedrat e universiteteve, që janë pjesë e listës së kandidatëve. Sula është Dekan i Fakultetit të Gjuhëve të Huaja, Rrumbullaku është pedagog i financës në Universitetin e Tiranës, kurse Beshku pedagoge në shkencat e Sociologjisë. Emra të cilët i rrisin vlerën listës së PS-së, e sidomos në diskutimin e projektvendimeve të KB që do të lidhen me çështjet e studentëve dhe jetës akademike.

Në listë spikasin një numër i lartë zëvendësministrash, të gjithë të rinj, të cilët me sa duket Këshillin Bashkiak të Tiranës do ta kenë edhe si një lloj “trampoline”, për të fituar eksperiencë të vyer në debatimin e çështjeve me rëndësi për qytetin.

Zëvendësministri i Jashtëm Etjen Xhafaj dhe zëvendësministri i Financave Ervin Mete, janë dy nga prurjet më të goditura në KB e Tiranës, të dy me “background” financat dhe ekonominë, që kanë studiuar në Harvard. Teksa Tirana përgatitet për të qenë Kryeqyteti I Rinisë në vitin 2022, zëvendësministret Teuta Vodo dhe Romina Kuko janë pjesë e listës me fokusin te marrëdheniet me jashtë.

Veliaj deklaroi sot se në mandatin e dytë, fokusi dhe vëmendja e investimeve të bashkisë do të rritet ndjeshëm në Tiranën-fshat dhe në periferi. Pikërisht për këtë arsye duket se janë zgjedhur emrat e Frida Krifcës, Drejtoreshë e Përgjithshme e Agjencisë për Zhvillim Bujqësor dhe zëvendësministres së Bujqësisë, Ermira Gjeçi.

Zëvendësministrja e Financave, Dajna Sorensen, e cila kujdeset për punësimin dhe arsimin professional, duket se është një zgjedhje që i shkon pasionit të vjetër të Veliajt për të rigjallëruar shkollat profesionale kur ishte ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë. Veliaj ka njoftuar se Piramida do të shndërrohet shumë shpejt në qendrën më të madhe të Teknologjisë së Informacionit në Ballkan, e ndoshta në një shkollë të mirëfilltë profesionale për IT për të rinjtë. Sorensen vjen nga një përvojë me programet e zhvillimit të Kombeve të Bashkuara, është analiste programesh, eksperte punësimi, konsulente dhe menaxhere projektesh kombëtare.

Listës i janë bashkuar edhe emra në qeveri si Toni Gogu (Zv. Ministër i Drejtësisë), Ornela Çuçi (Zv. Ministre e Mjedisit), Rovena Voda (Zv. Ministre e Brendshme), Besfort Lamallari (Zv. Ministër i Brendshëm), Sonila Qato (ish ministre dhe drejtoreshë e ARRSH), Julian Hodaj (Zv. Ministër i Brendshëm), Arta Dollani (Drejtore e Institutit të Monumenteve të Kulturës), Albert Nikolla (pedagog), Hantin Bonati (Zv. Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë), Mira Rakacolli (Zv. Ministre e Shëndetësisë) etj.

 1. Agim Kraja
 2. Aida Llazani
 3. Albert Nikolla
 4. Aldrin Dalipi
 5. Alketa Hila
 6. Alketa Cobo
 7. Anxhela Bakiasi
 8. Aqif Qefalia
 9. Arnisa Lushaj
 10. Arta Dollani
 11. Arta Harxhi
 12. Artur Sala
 13. Auran Xhani
 14. Bajram Shera
 15. Bardha Sadikaj
 16. Bardhylka Kospiri
 17. Besfort Lamallari
 18. Blerina Doracaj
 19. Blerina Vorpsi
 20. Bora Panajoti
 21. Dajna Sorenson
 22. Darling Mersini
 23. Dorian Balla
 24. Dorina Kuka
 25. Egert Vargu
 26. Eni Bistri
 27. Eni Pëllumbi
 28. Enis Hoxha
 29. Erald Mara
 30. Eralda Shqarthi
 31. Eridian Salianji
 32. Ermira Gjeci
 33. Ervin Meta
 34. Etjen Xhafaj
 35. Eugerta Teqja
 36. Eugerta Bakiu
 37. Fabjan Azuni
 38. Fatmir Heti
 39. Fjoralba Jahupi
 40. Flavio Barci
 41. Frida Krifca
 42. Gaz Paja
 43. Geldi Belba
 44. Genc Duka
 45. Genta Mezini
 46. Gerta Pëllumbi
 47. Glindxhet Madhi
 48. Grejs Bixhi
 49. Gresa Hoxha
 50. Hantin Bonati
 51. Iva Beharaj
 52. Jeton Skenderaj
 53. Joleza Koka
 54. Jonida Mema
 55. Julian Hima
 56. Julian Hodaj
 57. Kamela Banushi
 58. Karolina Kostallari
 59. Katerina Marku
 60. Klevi Lala
 61. Klodeta Dibra
 62. Klodiana Beshku
 63. Koli Bele
 64. Laureta Sinanaj
 65. Liri Jani
 66. Luan Bregasi
 67. Luiza Grazhdani
 68. Marjana Suli
 69. Maura Linadi
 70. Meli Kondi
 71. Militan Marku
 72. Mira Rakacolli
 73. Naim Halili
 74. Neki Hoxha
 75. Olsa Ulqinaku
 76. Olti Rrumbullaku
 77. Orion Gliozheni
 78. Ornela Cuci
 79. Petrit Desku
 80. Plarent Ndreca
 81. Rajsi Hamza
 82. Ramazan Buci
 83. Rasim Hidri
 84. Redi Jupi
 85. Roi Bashaj
 86. Romina Kuko
 87. Rona Serjani
 88. Rovena Voda
 89. Rudolf Xhillari
 90. Ruilda Lite
 91. Sara Shameti
 92. Sonila Qato
 93. Ted Deraj
 94. Teuta Vodo
 95. Toni Gogu
 96. Valbona Zeka
 97. Xheni Hatillari
 98. Xhensila Visha
 99. Ylli Çano
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...