E diel, 31 Maj, 2020
16 C
Tirana

Nga Berisha tek Meta, kush janë politikanët që pushojnë në vilat e Lalzit

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Pasanikët që janë banorë sezonalë Lalz, zonë kjo e shndërruar tashmë në oazin e politikanëve të të gjithë krahëve, oligarkëve, dhe sigurisht të fortëve.

Në fshatin turistik Lura, banori më i famshëm sezonal aty është ish-kryeministri Sali Berisha. Vila më madhështore aty është pikërisht kjo që shihni.

Aty strehohet Berisha, i cili në fakt kurrë nuk ka pranuar të jetë pronari. Në këto foto, Berisha është fiksuar teksa ecën pikërisht para shëtitores së vilës së familjes. Ai ka deklaruar se vila është e familjes Malltezi, pra, vajzës së tij Argitës e cila është e martuar me Jamarbër Malltezin.

Top Story/ Nga Berisha tek Meta, kush janë politikanë që pushojnë në vilat e Lalzit

Top Story/ Nga Berisha tek Meta, kush janë politikanë që pushojnë në vilat e LalzitEmisioni i plotë në youtubehttps://youtu.be/ZszgR_vd7OIPasanikët që janë banorë sezonalë Lalz, zonë kjo e shndërruar tashmë në oazin e politikanëve të të gjithë krahëve, oligarkëve, dhe sigurisht të fortëve.Në fshatin turistik Lura, banori më i famshëm sezonal aty është ish-kryeministri Sali Berisha. Vila më madhështore aty është pikërisht kjo që shihni. Aty, strehohet Berisha i cili në fakt kurrë nuk ka pranuar të jetë pronari. Në këto foto, Berisha është fiksuar teksa ecën pikërisht para shëtitores së vilës së familjes. Ai ka deklaruar se vila është e familjes Malltezi, pra, vajzës së tij Argitës e cila është e martuar me Jamarbër Malltezin. Referuar të dhënave të publikuara nga Open Data për deklarimin e pasurisë, aty pasqyrohen shpenzimet e vajzës së Berishës për vilën në Gjirin e Lalzit. Vetëm për rikonstruksion në një rast Argita ka shpenzuar plot 45 mijë euro. Megjithatë vila vanitoze, kërkon një shpjegim për burimin e të ardhurave. Në media ka qarkulluar se dhëndëri i Berishës, Jamarbër Malltezi, është aksioner i një kompleksi pallatesh në zonën e 21 dhjetorit, me vlerë 20 milionë euro. Edhe burimi i këtyre parave është sërish i paqartë.Prej vitit 2010, Berisha ka fqinj në Gjirin e Lalzit aleatin e ngushtë të asaj kohe, ish kreun e LSI Ilir Meta, sot president. Familja Meta, deklaron një kontratë sipërmarrje me kompaninë Lura Shpk për një godinë banimi 2-katëshe 317 metra katrorë në Gjirin e Lalzit. Ndryshe nga Berisha, në fakt familja Meta thotë se vilën luksoze dhe është blerë me paratë e trashëguara.Për të kuptuar vlerën, mjafton të shohim njoftimin për shitjen e një vile pranë atyre të ish-kryeministrit dhe presidentit. Çmimi shkon plot 5 milionë euro dhe ka pak a shumë të njëjtën madhësi dhe komoditet me to.Lajmi për grabitjen e vilave të politikanëve në Gjirin e Lalzit bëri mjaft bujë në Korrik të vitit 2015. Njoftimi i policisë zbuloi dy pronarë politikanë që nuk i kanë të pasqyruara vilat në deklaratat e pasurive. Mes vilave të grabitura ishin edhe ato të ish-ministrit Flamur Noka dhe ish-kreut të KQZ, Arben Ristani. Po ashtu, u konfirmua edhe grabitja në vilën e një gazetari të njohur.Mes pronarëve në Gjirin e Lalzit është edhe kreu i Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare, Ervin Mete. Në vitin 2007, ai ka deklaruar blerjen e një trualli prej 500 metrash katrorë, por nuk jepen të dhëna nëse prona është zhvilluar me ndërtim.

Publiée par Top Story në Top Channel sur Mardi 3 mars 2020

Referuar të dhënave të publikuara nga ‘Open Data’ për deklarimin e pasurisë, aty pasqyrohen shpenzimet e vajzës së Berishës për vilën në Gjirin e Lalzit. Vetëm për rikonstruksion në një rast, Argita ka shpenzuar plot 45 mijë euro.

Lexo edhe :   Reforma Zgjedhore/ Meta: Mbani premtimin për konsensus, mos kini frikë nga vota e lirë
Lexo edhe :   Reforma Zgjedhore, Bamir Topi: Nuk do kemi asgjë në fund

Megjithatë vila vanitoze, kërkon një shpjegim për burimin e të ardhurave. Në media ka qarkulluar se dhëndëri i Berishës, Jamarbër Malltezi, është aksioner i një kompleksi pallatesh në zonën e 21 dhjetorit, me vlerë 20 milionë euro. Edhe burimi i këtyre parave është sërish i paqartë.

Prej vitit 2010, Berisha ka fqinj në Gjirin e Lalzit aleatin e ngushtë të asaj kohe, ish kreun e LSI Ilir Meta, sot president.

Familja Meta, deklaron një kontratë sipërmarrje me kompaninë Lura Shpk për një godinë banimi 2-katëshe 317 metra katrorë në Gjirin e Lalzit.

Ndryshe nga Berisha, në fakt familja Meta thotë se vilën luksoze dhe është blerë me paratë e trashëguara.

Për të kuptuar vlerën, mjafton të shohim njoftimin për shitjen e një vile pranë atyre të ish-kryeministrit dhe presidentit. Çmimi shkon plot 5 milionë euro, dhe ka pak a shumë të njëjtën madhësi dhe komoditet me to.

Lajmi për grabitjen e vilave të politikanëve në Gjirin e Lalzit bëri mjaft bujë në korrik të vitit 2015. Njoftimi i policisë zbuloi dy pronarë politikanë që nuk i kanë të pasqyruara vilat në deklaratat e pasurive. Mes vilave të grabitura ishin edhe ato të ish-ministrit Flamur Noka dhe ish-kreut të KQZ, Arben Ristani. Po ashtu, u konfirmua edhe grabitja në vilën e një gazetari të njohur.

Mes pronarëve në Gjirin e Lalzit është edhe kreu i Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare, Ervin Mete. Në vitin 2007, ai ka deklaruar blerjen e një trualli prej 500 metrash katrorë, por nuk jepen të dhëna nëse prona është zhvilluar me ndërtim. /Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA, protestat mund të sjellin një rritje të rasteve me COVID-19

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë paralajmërojnë se mund të ketë një rritje të re të rasteve me koronavirus për shkak të protestave në vend, të...

Hapja e plazheve më 1 Qershor, Klosi bën paralajmërimin e fortë

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi gjatë një takimi me bizneset në Vlorë tregoi se si do funksionojë hapësira e plazheve dhe kushtet...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Më 1 Qershor hapet Parku Rinia, ja si duket pas përfundimit të punimeve

Me rastin e Festës së Fëmijëve, 1 Qershor, raportohet se Bashkia e Tiranës do të hapë Parkun Rinia. Punimet kanë përfunduar dhe tanimë parku mirëpret...

Përfaqësuesi i SHBA diskuton veçmas me Gjiknurin dhe Bylykbashin

Ende nuk ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ndërkohë “balkanweb” raporton se një përfaqësues i ambasadës së SHBA ka marrë veçmas Gjiknurin...
WhatsApp KONTAKTO TT