E shtunë, 28 Nëntor, 2020
18 C
Tirana

New York/ Një 5-vjeçar humb jetën nga koronavirusi

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Përdori qentë për krizën ushqimore, ja disa nga çmenduritë e Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është një nga udhëheqësit më të çuditshëm në botë. Askush as nuk e di moshën e...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

“Kundër bombardimeve”/ Çfarë thoshte Trump në 1999 për ndërhyrjen në Kosovë

20 vite më parë, Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ishte renditur në krahun e shqiptarëve gjatë luftës së fundit në Kosovë...

Ditën e sotme në New York është raportuar viktima më e vogël, që humb jetën nga një gjendje e rrallë inflamatore, e cila besohet të jetë e lidhur me koronavirusin.

Përmes një konference shtypi, guvernatori Andrew Cuomo tha vetëm se bëhet fjalë për një 5-vjecar, duke mos dhënë më detaje të tjera.

Mjekët në Spitalin e fëmijëve “Mount Sinai Kravis”, vend ku vogëlushi ishte i shtruar pasi ishte infektuar me koronavirus, konfirmuan vdekjen, por as ata nuk dhanë ndonjë informacion shtesë.

“Rritja e numrit të rasteve është duke sfiduar bindjet e mëparshme se fëmijët janë më pak të rrezikuar nga COVID-19. Ndonëse është e rrallë, ne po shohim disa raste kur fëmijët e prekur me koronavirus, mund të sëmurën me simptoma të ngjashme me sëmundjen Kawasaki ose sindromën toksike të shokut, gjë e cila shkakton inflamacion në enët e tyre të gjakut”, tha Guvernatori Cuomo.

Ndërkaq, janë duke u bërë përpjekje për të mbledhur informacion mbi çrregullimin, e quajtur “Sindroma inflomator, i Multi-Sistemit Pediatrik, i lidhur potencialisht me COVID-19”.

Lexo edhe :   Komuna e Prishtinës do të ndihmojë financiarisht të infektuarit me koronavirus

Departamenti i Shëndetit në New York lëshoi alarmin, duke u bërë thirrje spitaleve që nëse hasen me një rast të tillë, të raportonin në departament.

Rastet e sëmundjeve inflamatore të rralla dhe të rrezikshme për jetën e fëmijëve të infektuar me COVID-19, u raportuan për herë të parë në Britani, Itali dhe Spanjë. Sipas ekspertëve, ky çrregullim mund të sulmojë organe të ndryshme në trupin e fëmijëve, kryesisht zemrën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I veshur kuq e zi/ Publikohen fotot e rralla të komandantit, Adem Jashari

Komandanti legjendar i UÇK-së, Adem Jashari nëse do të ishte gjallë, sot do të festonte ditëlindjen, në 28 Nëntor, datë në të cilën gjithë...

Tërmeti/ Ahmetaj: Familja e fundit e dëmtuar hyn në shtëpi në vitin 2022

Ministri i Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetaj, ka thënë se brenda majit 2021, të gjitha shtëpitë individuale të qytetarëve që u dëmtuan nga tërmeti...

Rasti Beketi/ PD thirrje prokurorisë: Rama duhet të përfundojë në burg

Ditën e djeshme, media austriakë“Der Standard” bëri më dije se astetet e shtetit shqiptar nëpër botë kanë nisur të sekuestrohen për shkak se qeveria...

Lidhja socialiste e fshatit tonë dhe Veton Surroi

Nga: Mark Marku Veton Surroin e lexoj me ëndje sa herë e diktoj një shkrim të tijin në media, për stilin elegant, analizën e shtruar,...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...