E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

“Nesër ekzekutojmë vendimin”, Berisha nuk i ndahet Bashës

Sot është dita e tretë ku Grupi i Rithemelimit iu drejtua selisë së Partisë Demokratike, dhe u përballën me të njëjtën situatë, atë të dyerve të mbyllura. Mbështetësit e ish-kryeministrit Sali Berisha, nuk kanë mundur dot që të hapnin derën kryesore.

Anëtari i Këshillit Kombëtar, Ervin Minarolli dhe sekretari i FRPD, Grigels Muçollari, u prononcuan për mediat në lidhje me këtë situatë. Minarolli tha se është rast unikal që një parti mbyll dyert për mbështetësit e tij.

“Kjo është situata sot në PD. Kemi tentuar dhe dje e pardje, deputetë, anëtarë të Grupit të Rithemelimit, por selia është e mbyllur. Është rast unikal që partia mbyll dyert e mbështetësit e vet. Flitet për të ardhmen, por kjo është e ardhmja që ofron PD sot. Është një parti pa vizion, ndaj është i nevojshëm rithemelimi. Nesër demokratët nga e gjithë Shqipëria, do të ekzekutojnë vendimin”, tha Minarolli.

Nga ana tjetër, Muçollari theksoi se s’ka pasur transparencë ne emrat e lexuar, për mbajtjen e Kuvendit Kombëtar më 18 dhjetor, Kuvend ky i thërritur me vendim kryesie. Sipas tij, një pjesë e emrave të lexuar janë persona që nuk ekzistojnë, e një pjesë tjetër, persona që nuk janë anëtar të PD.

“Do të doja t’ju vendosja në dijeni, që këta janë një grup njerëzish që kanë uzurpuar partinë. Deputeti Bardhi ka mashtruar opinionin publik dhe ato pak demokratë që e mbështesin. Bardhi ka lexuar mbi 4200 emra që kanë qenë të pranishëm në anti-Kuvendin që kanë lexuar. Delegatët që ka lexuar z. Bardhi, kanë qenë mbi 2 mijë, ndërsa shumica s’kanë qenë aty. Z. Bardhi ka lexuar emrat nga dy herë, e tre herë për të falsifikuar të dhënat.

Lexo edhe :   As Basha, as Berisha

Rreth 381 emra i kanë sajuar në mënyrë të qëllimshme. Këta emra s’janë realë. Mbi 1600 janë shtuar në mënyrë artificiale, e s’janë pjesë e PD. Këta rezultojnë se janë njerëz të shpikur. Kjo është situata sot, ky është deputeti Bardhi që ka mashtruar ato pak deputetë që e mbështesin”, u shpreh Muçollari.

Lexo edhe :   Deklarata e Palokës shpjegon dy Kuvendet e PD-së

Kjo është dita e tretë që përfaqësuesit e Komisionit të Rithemelimit shkojnë në PD. Më 8 janar, Berisha ka paralajmëruar për protestë para selisë blu ‘thirrur për forcimin e PD-së‘. Me sloganin ‘Proteste Kombëtare’: ‘Jo bunker i pengut, por shtëpi e demokratëve’, protesta do të nisë në orën 12:00 para selisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...