E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Trajtim i rënies së flokëve kundrejt votave? Shokon kandidati për president

Kandidati presidencial i partisë në pushtet në Korenë e Jugut, ndezi një debat këtë javë pasi ai propozoi lejimin e sigurimit publik të kujdesit shëndetësor, për të mbuluar trajtimin e humbjes së flokëve, duke nxitur brohoritje nga disa votues dhe kritika për axhendën e tij populiste.

Lee Jae-myung, mbajtësi i flamurit të Partisë Demokratike, e bëri këtë premtim duke thënë se pothuajse 10 milionë njerëz vuajnë nga rënia e flokëve, por shumë prej tyre porosisin ilaçe nga jashtë ose përdorin ilaçe për prostatën si një alternativë për shkak të kostove të larta të trajtimit.

Propozimi i tij shkaktoi reagime shpërthyese nga disa njerëz, me një videoklip 15 sekonda në të cilin Lee bëri një mashtrim të një reklame për humbjen e flokëve, duke thënë se ai është kandidati më i mirë për “flokët e tu”, duke qarkulluar gjerësisht dhe duke gjeneruar parodi në mediat sociale.

“Le të implantojmë Lee Jae-myung për ne,” shkroi një përdorues, duke iu përgjigjur një postimi të parullave të Lee për humbjen e flokëve.

Jeong Da-eun, një nënë e dy fëmijëve, tha në një takim të organizuar vonë të mërkurën nga partia e Lee me votuesit që vuanin nga rënia e flokëve, se ajo hoqi dorë nga trajtimi mjekësor pasi kërkonte 4 milionë won (3,325 dollarë) në gjashtë muaj, duke iu drejtuar një trajtimi të mirë.

Por premtimi nxiti kritika nga të tjerët, me opozitën që e quajti atë si pikën e fundit në axhendën populiste të Lee. Ahn Cheol-soo, një kandidat i opozitës, i cili më parë ishte mjek dhe manjat i programeve kompjuterike, e përshkroi propozimin e Lee si të papërgjegjshëm dhe premtoi të ulë çmimet e barnave gjenerike dhe të financojë zhvillimin e një trajtimi të ri nëse zgjidhet.

Burrat e Koresë së Jugut kryesojnë tregun botëror të bukurisë mashkullore. A do ta ndjekë ndonjëherë Perëndimi?

Lee Sang-ee, një profesor në shkollën mjekësore të Universitetit Kombëtar Jeju, tha se sigurimi kombëtar shëndetësor mund të lëkundet nëse shpenzon qindra miliarda dollarë për të mbuluar rënien e flokëve, kur është krijuar për të ndihmuar ata që vuajnë nga sëmundje serioze.

Nuk ka të dhëna zyrtare se sa koreano-jugorë vuajnë nga rënia e flokëve. Shërbimi Kombëtar i Sigurimeve Shëndetësore ofroi vetëm të dhënat vjetore të njerëzve që kanë marrë trajtim spitalor, të cilat arritën në rreth 230,000 në 2020.

Lee Jae-myung tha të mërkurën se mbulimi i rënies së flokëve është i nevojshëm nga aspekti i “plotësisë së trupit”, dhe fushata e tij po studion ndikimin e saj të mundshëm financiar.

Burumi i lajmit: CNN. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...