E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Në pushtet kërkojnë të rikthehen Sali Berisha dhe Ilir Meta

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Nga Alfred Peza

PS do të ketë përballë në zgjedhjet e 25 prillit 2021, PD dhe LSI. Në listat e kandidatëve për deputetë që do dorëzohen në KQZ, do të jenë firmat e Edi Ramës, Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit.

Por kjo është vetëm ana formale e këtij procesi. Sepse në të vërtetë, Kryeministri nuk do të ketë përballë nesër në garë, kandidatin për Kryeministër që pretendon të jetë Lulzim Basha. As aleaten e tij më të afërt, në qeverinë e ardhshme të supozuar prej tyre, Monika Kryemadhin.

Edi Rama ka përballë këto ditë që ka nisur faza parapërgatitore e fushatës për zgjedhjet e pranverës së ardhshme, vetëm Sali Berishën dhe Ilir Metën. Vetëm ish Kryeministrin dhe Presidentin aktual.

Në mediat tradicionale, sistematikisht dhe rregullisht Kryeministrit nuk po i kthen përgjigje, kandidati për Kryeministër, por ish Kryeministri. Me Kryetarin e Partisë Socialiste nuk po debaton Kryetari “de jure” i Partisë Demokratike, por Kryetari “de facto” i saj.

Në rrjetet sociale me Edi Ramën nuk po garon dhe konkuron Lulzim Basha, por “qytetari digjital” i Sali Berishës. Edhe friendsat, ndjekësit dhe folloëersat më të shumtë nga lidershipi opozitar, përballë liderit të mazhorancës nuk i ka lideri “de jure” i pakicës, por ai “de facto” i saj.

Kudo ku shkon nëpër Shqipëri Edi Rama, “që nga Shkodra e gjer në Vlorë”, nuk ka përballë Monika Kryemadhin por Ilir Metën. Në çdo qytet, fshat, rrugë, mal, fushë, lumë, gji deti, lapidar, përkujtimore, përvjetor, sebep lokal dhe festë fetare apo krahinore shkon vetëm Kryetari i Shtetit. I cili flet si lider politik. Si bashkëkryetar opozite. Si lider minorance. Si udhëheqës partiak. Si palë dhe jo si një njeri mbi palët, sipas përcaktimit që Kushtetuta i bën Presidentit të Republikës.

Është hera e parë në këto 30 vjet pluralizëm, që ndodh kjo gjë, në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare. Është hera e parë që lideri i mazhorancës, të tjerë kundërhstarë ka përballë me letra dhe krejt të tjerë në praktikë përballë tij. Të tjerë liderë ka kundërshtarë teorikisht dhe krejt të tjerë, praktikisht.

Lexo edhe :   Zëdhënësi i Metës, sfidë Ramës: Kur do përballeni në studio televizive?

Vetëm opozita aktuale ka luksin e shfrenuar pas 8 vjetësh qëndrimi në opozitë, që të hyjë në garë me liderë të tjerë dhe të komandohet nga të tjerë. Në rast humbje, fatura pritet ti shkojë Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit. Ndërsa në rast fitore, kurorat e dafinës pritet ti vendosin mbi kokë, Sali Berisha dhe Ilir Meta. Njëri me projeksionin për tu bërë sërisht President, e tjetri në mos Kryeministër, të paktën zv. Kryeministër dhe ministër i Brendshëm, siç ka qejf ta emërojnë që sot mediat pranë tij.

Lexo edhe :   Tani jemi të qartë përse “u çmend” Ilir Meta

Në këto kushte, është mirë që tani që shqiptarët ta dinë se nesër në pushtet, po tentojnë që të rikthehen sërish edhe pas 30 vjetësh Sali Berisha dhe Ilir Meta. Kjo duhet thënë me gojën plot, me zë të lartë dhe çdo ditë papushim. Është shumë e rëndësishme sot, që njerëzit të kuptojnë, se për kë do të votojnë pas 6-7 muajsh.

Pas kësaj, qartësohet gjithnjë e më shumë, se shqiptarët janë përballë alternativës: Ose Edi Rama dhe Partia Socialiste fitojnë mandatin e tretë dhe qeverisin deri më 2025. Ose vitin e ardhshëm rikthehet sërisht në pushtet Sali Berisha dhe Ilir Meta.

Ndërsa gjithë të tjerët që janë aleatë me ta, që nga Lulzim Basha, Monika Kryemadhi, Dash Shehi, Nard Ndoka, Shpëtim Idrizi, Vangjel Dule, Agron Duka dhe Fatmir Mediu janë rrethi i dytë i pushtetit të ëndërruar. Rrethi i tretë, janë të gjithë ish ministrat e qeverisë së 2013, që ikën me turp nga pushteti. E kështu me radhë ish deputetët e mandateve të djegura. Ish kryetarët e bashkive që bojkotuan zgjedhjet e 30 qershorit 2019. Vetëm ish, ish, ish… dhe “asgjë e re nga fronti opozitar!”

Ngado që ta rrotullosh, ata që sot kontrollojnë dhe komandojnë opozitën, do të kontrollojnë nesër edhe qeverisjen e ëndërruar. Alternativa e re opozitare, është riciklimi i Sali Berishës e Ilir Metës, edhe pas 60 vjetësh sëbashku në politikë. A janë gati shqiptarët në 2020, që ti votojnë sërisht, si edhe në 1990? Kjo është çështja!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...