E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

”Betonizuan Tiranën”, Demalia: Largimi i Ramës nevojë urgjente, Veliaj i kapur nga paratë e krimit

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Qeveria ka vendosur që të kalojë në pronësi të një kompanie private 1,470 metra katror tokë të Gardës së Republikës, pranë Parkut të Liqenit Artificial. Një vendim, i cili mund t’i hapë rrugë ndërtimit të kullave shumëkatëshe.

Për publicistin Ilir Demalia, largimi i kryeministrit Edi Rama është e domosdoshme dhe urgjente, pasi ka betonizuar dhe shkatërruar Tiranën.

Ilir Demalia:Rama dhe rilindja duhet të largohen në mënyrë të domosdoshme dhe urgjente, jo në prill, por duhet të ishte larguar për këtë dëm, për këtë katastrofë, për këtë shkatërrim që i ka bërë Tiranës, pavarësisht se ata krenohen me rilindjen urbane. Për mua është një shkatërrim dhe një model që të kujton komunizmin. I njëjti model i shtrirë në të gjithë qytetet. Nuk ka ndonjë dallim. Kanë shkatërruar trashëgiminë kulturore.”

Demalia thotë se kryetari i bashkisë, Erion Veliaj është i kapur nga paratë e pista dhe nga oligarkët që pastrojnë paratë e krimit.

Lexo edhe :   Vetëvritet e reja në Tiranë, procedohen 4 persona

Sipas tij, bashkë me Ramën duhet të largohet dhe Veliaj.

Ilir Demalia:Kryetari i Bashkisë, për këtë shkatërrim që i ka bërë Tiranës, është i kapur dhe i shtrënguar nga paratë e pista dhe nga oligarkët e lidhur me krimin dhe që pastrojnë paratë e pista të krimit. Prandaj, kjo rilindje duhet të largohet bashkë me kryetarin e bashkisë në mënyrë urgjente, sepse e shkatërruan stadiumin. Ne kemi shkatërruar vlerat e trashëgimisë që ruhen në çdo vend të botës. Kur shkatërron vlerat e trashëgimisë, shkatërron edhe vlerat e kultures. Tirana nuk ka sot identitet. Unë e kuptoj që Tirana është metropol,  por edhe në vende të tjera që janë metropole, ruhet trashëgimia dhe identiteti.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...