E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Në lokale me dëshmi të vaksinimit/Spaho: S’mund të vendosim policë ngado

Në mbledhjen e Komisionit të Ekonomisë, deputeti i PD-së Edmond Spaho kërkoi nga Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, që të merren masa të qarta për administrimin e hyrjes së personave në bare dhe kafene, me çertifikatën e vaksinimit. Spaho mbetet skeptik për vendosjen  e “Green pass”, pasi administrimi është i pakët dhe kultura e zbatimit të ligjit këtu te ne është e ulët. Në kundërpërgjigje, ministrja Manastirliu u shpreh se Ministria po bashkëpunon me universitetet për ndjekjen e mësimeve nga studentë të vaksinuar, dhe se pajisja me çertifikatë të vaksinimit po vlerësohet pozitivisht nga institucioni që përfaqëson.

Debati:

Spaho: Procesi i vaksinimit si mjeti i vetëm për t’i dhënë fund pandemisë. Po mendoni të vendosni green pass për ambientet publike, si kafe e restorante. Jam skeptik që kjo mund të administrohet, në Tiranë janë 10 mijë bare, kafe dhe s’mund t’i vëmë polic që të zbatoje rregullin. Për më tepër që kultura e zbatimit të ligjit këtu te ne është e ulët, në 24 orë ne mendojmë si ta thyejmë ligjin, jo ta zbatojmë. Pse nuk merren masa për universitetet, hyjnë të gjithë si të vaksinuar dhe të pavaksinuar. Po i kthehen mësimit online. Po pse ky ishte qëllimi vaksinimit? Masat duhet të synojnë penalizmin e të pavaksinuarve dhe tu jepet avantazh këtyre të vaksinuarve, por po bëjmë të kundërtën.

Manastirliu: Për të patur një dimër sa më të lehtë, lind nevoja për të rritur mbulesën vaksinale sidomos tek të rinjtë. Kemi vendosur edhe detyrimin për paraqitjen e green pass për çdo universitet dhe jemi duke monitoruar më shumë kujdes mbulesën vaksinale. Ka patur rritje të mbulesës vaksinale në universitete, por ende nuk është aty ku duhet. Këtu kërkohet një ndërgjegjësim nga ana e të gjithëve, po bashkëpunojmë me universitetet. Në nuk rekomandojmë si bëhet mësimi, por kemi detyrim të themi se kushdo që paraqitet fizikisht duhet të jetë i vaksinuar. Sa i përket green pass, jemi duke e vlerësuar seriozisht.

Lexo edhe :   Bota në gatishmëri të lartë për variantin e koronavirusit Omicron
Lexo edhe :   B.1.1.529 nga Afrika e Jugut/ Italia vendos kufizime të reja

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...