E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Në kohë rekord, nënë Frida dhe djali i sëmurë hyjnë në shtëpi të re (VIDEO)

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Një javë më parë, nënë Frida dhe djali i saj bënin thirrje për ndihmë. Jetonin në kushte çnjerëzore në godinë të rrënuar në kryeqytet. Jeta për ata nuk ka qenë aspak e lehtë. 60-vjeçarja edhe pse me shëndet të rënduar, i duhet të kujdeset për djalin, i cili vuan nga sëmundja e epilepsisë. Së bashku me Fridën, e cila ka tensionin dhe sëmundjet e zemrës, çdo javë ata përfundojnë në spital.

“Veç me lot i kaloj netët e ditët. Kam mbi 10 vjet që jetoj këtu, nuk kam as lekë për qiranë. Nuk më dalin as për ilaçet, jo më për gjëra të tjera. Ngela duke shkuar sa në spital e urgjencë, jam shumë sëmurë. Po vdesim të dy në këtë shtëpi. Të kishim të paktën një kasolle, një dhomë ku të fusim kokën. Kemi 8 muaj që jemi në terr, vjen darka e vetëm më qiri e kalojmë.”

Prej situatës së rëndë ku ndodheshin nënë e bir, “Fundjavë Ndryshe” në një kohë shumë të shkurtër arriti t’i sigurojë një banesë atyre. Pas kaq shumë vitesh, tashmë ata nuk do të vuajnë më të ftohtin apo errësirën.

“Shtëpinë e kemi gjetur me shumë mundim, pasi Tirana është shumë e vështirë. U munduam të plotësojmë edhe kërkesat familjes, e donin shtëpinë afër spitalit.

Lexo edhe :   Urgjente/ Lindi me tumor në sy, 2-vjeçari rrezikon të humbasë jetën (VIDEO)

Gjetëm një shtëpi me qira, e kemi marr pa afat që familja të rrijë qetësisht aty. Jemi në kërkim të një bamirësi, e deri sa të gjendet ne kemi angazhuar strukturën tonë për të menaxhuar rastin, e të mos i linim të jetonin në ato kushte të tmerrshme.

Ne do t’i ndjekim në vazhdim edhe për problemet shëndetësore. Do t’i ofrojmë atyre nga farmacia e Fundjavës gjithë ilaçet që ne kemi për problemet që ato kanë. Janë ilaçe të cilat vijnë ngë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Po ashtu, do t’i ndjekim me gjithë vizitat e nevojshme mjekësore,” shtoi Arbër Hajdari gjatë emisionit “Historia e Fundjavës”.

Lexo edhe :   Urgjente/ Lindi me tumor në sy, 2-vjeçari rrezikon të humbasë jetën (VIDEO)

Ta gëzoni shtëpinë e re!

Bamirësia nuk të varfëron!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Koronavirusi i përkeqëson shëndetin, trajneri i Kukësit niset drejt Turqisë

Për shkak të gjendjes së rënduar të trajnerit të Kukësit prej koronavirusit, është marrë vendimi për ta transportuar drejt Turqisë. Trajneri i Kukësit, Skënder...

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...