E hënë, 18 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Çfarë do ndodhë në 2 mars? Meta tregon si do veprohet

Kreu i Shtetit ka rrëfyer në emisionin ‘5 Pyetjet nga Babaramo’, se cilat janë objektivat e tij për protestën e 2 marsit. Ai tha se në datën 2 mars do i drejtohet popullit dhe ndërkombëtarëve, duke u bërë të qartë se mbi Kushtetutën qëndron vetëm sovrani i tij. Presidenti sqaroi se misioni i tij është për t’ia bërë të qartë popullit, se instalimi i grushtit të shtetit asgjëson liritë dhe demokracinë.

“Në 2 mars do u drejtohem qytetarëve si në dhjetor, kur u shty. Në 2 mars unë do i drejtohem popullit dhe ndërkombëtarëve, duke u bërë të qartë se mbi Kushtetutën qëndron vetëm sovrani i tij. Fjalën do ta ketë populli. Vetëm me flamurin kuqezi për të vendosur sistemin demokrat.

Qytetarët janë ftuar në bulevard në orën 17:00, parullat janë të qartë ‘Jo grushtit të shtetit’ dhe ‘Jo shpopullimit’. Objektivat e mia janë të qarta, të ndërgjegjësoj qytetarët për grushtin e shtetit, t’u bëj të qartë se instalimi i grushtit të shtetit asgjëson liritë dhe demokracinë.

Si mund të garantojë Gjykata Kushtetuese e zgjedhur në mënyrë mafioze dhe përmes këtyre falsifikimeve, se do të ketë garanci për pronat e tyre? Nuk ka asnjë arsye që të ketë asnjë akte dhune.

Nëse segmente të qeverisë dhe bandave të tyre do të provokojnë, përgjegjësia do të jetë e tyre. Populli do të bëjë një manifestim historik në mbrojtje të Kushtetutës, dhe kush janë puçistët që duan të përdhunojnë përfundimisht edhe reformën në drejtësi për të instaluar ‘Rama-formën’. Gjykata Kushtetuese është vija e kuqe dhe e kuqe flakë”, tha ai.

Lexo edhe :   "Simbol i përsosmërisë”, Meta i rikonfirmon “dashurinë” Berishës
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si u përgjysmuan në tetë vjet humbjet në sistemin energjitik shqiptar

Nga: Ilir Beqaj Prodhimi i energjisë elektrike në vite Vihet re që nga viti në vit ka luhatje të ndjeshme të energjisë elektrike të prodhuar në...

“U lodha, nuk dua të më shohë mami”, Semi shpërthen në lot para Donaldit

Semi ka patur një moment të tensionuar, pas izolimit brenda një shtëpie të monitoruar me kamera 24 orë. Shkëputja nga jeta e përditshme, duket...

Aksident i pesëfishtë në Durrës

Një aksident i pesëfishtë, fatmirësisht pa të lënduar ka ndodhur mëngjesin e sotëm në zonën e Currilave në Durrës. Një mjet me targa italiane, ka...

Bora Zemani shuan heshtjen për raportin mes Semit dhe Donaldit

Prej startimit të "Big Brother VIP", shumë është aluduar për një pëlqim të mundshëm ndërmjet Donald Veshajt dhe Semi Jaupajt. Mediat rozë kthyen në...

“S’ka vend për panik”, përfaqësuesja e IGJEUM flet pas tërmetit në Lezhë

Mbrëmjen e djeshme, vendi ynë u trondit nga një tërmet 4.5 Rihter me epiqendër në Lezhë. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, tërmeti ishte me magnitudë...