E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

“Ndryshimet kushtetuese janë një grusht shteti”, Shehu: Të ndalohen menjëherë

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ish-deputeti i PD-së, Tritan Shehu, ka komentuar situatën e krijuar nga ndryshimet kushtetuese për hapjen e listave të kandidatëve për deputetë.

Në një intervistë për A2, Shehu deklaroi se ndryshimet kushtetuese në këtë moment synojnë ta çojnë vendin në një autokraci të fortë.

Sipas tij, këto ndryshime kushtetuese janë një grusht shteti dhe duhet të ndalohen menjëherë.

“Unë mendoj se problemi nuk shtrohet duhen hapur apo jo listat. Problemi është se e gjithë kjo lojë që po bëhet nga PS është jo korrekte, e rrezikshme. Të kërkosh në këto momente të ndërrosh kushtetutën kur nuk ke gjykatë Kushtetuese është një vepër që bie ndesh me demokracinë. Të kërkosh të shkelësh marrëveshjen që sapo e ke firmosur.

Zëri i shqiptarëve që manifestohet nga forcat politike nuk respektohet dhe kërkohet të ngushtohet nga disa zëra të vetëm. Ajo që kërkon Rama lidhet me mosdëgjimin e zërit të shqiptarëve. Rama ka frikë nga dëgjimi masiv i zërit të shqiptarëve.

Lexo edhe :   “Jemi të gatshëm për çdo lloj sakrifice”, Rudina Hajdari paralajmëron zhvillime të forta politike

Çdo prekje e Kushtetutës është një akt madhor dhe nuk preket sa herë duam ne. Nuk është vetëm koha e shkurtër, por edhe mungesa e instrumenteve më të rëndësishme, gjykata Kushtetuese dhe parlamenti i cunguar që nuk ka të drejtë të prekë Kushtetutën. Kjo është gjëja më antidemokratike që mund të ekzistojë. Kjo synon ta çojë Shqipërinë nesër në një autokraci të fortë, që na largon nga rruga jonë drejt BE-së.

Unë e shikoj me shumë shqetësim këtë situatë, pasi po shkon në drejtim të antidemokracisë dhe nuk dihet se ku do të shkojmë.

E ardhmja nuk është shumë optimiste, duhet të bllokohet menjëherë ky grusht shteti, i cili ka ndodhur edhe në vende të tjera lindore. Duhet të jemi shumë të qartë për këtë, janë në lojë fatet e demokracisë shqiptare”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vd*kur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...