E shtunë, 24 Korrik, 2021
20.5 C
Tirana

“Ndarja e Kosovës”, Rama: U gatua në një kuzhinë katunareske

Kryeministri Rama e ka cilësuar diskutimin për ndarjen e Kosovës, si mjaft absurd. Madje ai ka mohuar mbrëmjen e sotme që të jetë përfshirë në diskutime për ndarjen e Kosovës. Gjatë një interviste për “Real Story” në News 24 nga Moska ku ndodhet për vizitë si kreu i OSBE-së, Rama theksoi se ide të tilla janë gatuar në kuzhinën e disa mjediseve katunareske të politikës dhe disa mediave për të akuzuar kundërshtarët. Sipas tij, kjo nuk është gjë tjetër veçse për të helmuar opinionin publik.

“Unë nuk kam qenë asnjëherë dhe në asnjë rast ai që është treguar dhe që është karikaturizuar në mjedisin katunaresk të një zone dhe një medie të politikës shqiptare, që kërkon me insistim të akuzojë kundërshtarët apo kundërshtarët e prezumuar. Diskutimi absurd për ndarjen e Kosovës është një diskutim i përgatitur në një kuzhinë për të helmuar opinionin publik, në emër të një atdhetarizmi të gënjyer.

Disa heronj si Ramushi apo Iliri thjesht dhe vetëm shfrytëzojnë territore shpirtërore të atyre që janë të gatshëm ta marrin këtë helmim. Çdo marrëveshje e çfarëdolloj midis Beogradit dhe Prishtinës, do të kalojë në shumë filtra dhe në fund fare filtrin e opinionit publik.

Kjo që diku u mblodhën 2-3 veta për të ndarë një territor është përrallë banale, për të injektuar në shpirtin e vrarë të shumë njerëzve që kanë arsyet e tyre për të ushqyer një mllef ndaj atyre që kërkojnë të gjejnë një zgjidhje. Në momentin kur Serbia do të ulet në pikën fundore të rrugëtimit të dialogut për të materializuar njohjen, do të duhet të përcaktojnë kufirin kjo është e qartë”, tha më tej ai.

Lexo edhe :   A do të lëkunden raportet turko-serbe pas deklaratës së Erdogan për Kosovën?
Lexo edhe :   “E ashtuquajtura Kosovë”/ Mediat serbe tërbohen nga fitorja e Distria Krasniqit

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...