E hënë, 18 Janar, 2021
4 C
Tirana

Mospërfundimi në kohë i pallatit, banorët përplasen me punonjësit e firmës

Dhjetra qytetarë kanë dalë në protestë mëngjesin e sotëm në zonën e ”Astiri”t në kryeqytet, për shkak të mospërfundimit në kohë të punimeve në një pallat, për të cilin kanë dhënë paradhënie një pjesë të parave.

Banorët shprehen se kompania e kontraktuar për ndërtimin e pallatit, është ”Star construction”,  dhe punimet duhet të kishin përfunduar në vitin 2019.

“Ne kërkojmë që të bëjmë vetë pjesën që ka mbetur në banesat tona. Kemi marrë borxhe, dhe i kemi blerë ato shtëpi, nga 80 mijë euro, kemi paguar 60 mijë dhe ato e kemi marrë borxh”, thotë prej qytetarëve.

Çështja e këtij konflikti ndodhet tashmë në Gjykatën e Apelit të Tiranës, ndërkohë që Bashkia e Tiranës nuk u jep leje banorëve që të kryejnë ndërhyrje në pallat.

Një person ka mbetur i lënduar, si pasojë e pëplasjeve që kanë ndodhur me punonjës të kompanisë që po ndërton pallatin, teksa policia ka shoqëruar një tjetër në komisariat.

Janë dy biznesmenë që janë të përfshirë në ndërtimin e pallatit, ndërkohë që banorët thonë se janë të detyruar që të qëndrojnë me qera, në një kohë që kanë dhënë para për blerjen e banesave në këtë pallat në ndërtim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përdor thika dhe shpata, ky është berberi më unik në botë (Video)

Alberto Olmedo, pronar i sallonit “Coiffeur”në Madrid, mund të jetë një nga parukierët më unikë në këtë biznes. Ai ka rafinuar një teknikë shumë...

Rama: Pfizer është vaksinë e shtrenjtë, do negociojmë edhe me kompani të tjera

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar detaje nga marrëveshja e qeverisë me Pfizer që miratohet sot në Kuvend. Ai u shpreh se vaksina e Pfizer në...

Murrizi: Parlamentit të çadrës po i vjen fundi, PS me LSI bëjnë merkato dimri

Deputeti opozitar, Myslim Murrizi ka ngritur tonet në mbledhjen e Kuvendit, ku i ka cilësuar lëvizjet e fundit politike nga LSI drejt PS si...

Fushata në Kosovë, Haradinaj premton bashkimin me Shqipërinë

Kandidati për President nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj k a prezantuar programin e tij qeverisës. Haradinaj ka folur edhe për disa...

Gjuzi kërkon Ramën në Kuvend: Ka futur vaksina kontrabandë

Deputeti i opozitës, Kujtim Gjuzi ka replikuar me kryeparlamentarin Ruçi lidhur me ardhjen e vaksinës. Në nisje të seancën së parë për vitin 2021, Gjuzi...