E diel, 29 Mars, 2020
14 C
Tirana

Mos harroni, duhet të mbjellim tokat që të hamë edhe këtë vit

Lexo edhe ...

Kosova shënon 3 raste të reja me koronavirus

Konfirmohen 3 raste të reja me koronavirus në Kosovë. Sipas IKSHPK-së, gjatë ditës së sotme janë testuar në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare 45 mostra, prej...

Operacioni urgjent për vajzën nga Lezha me koronavirus, reagon Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu njofton se është realizuar me sukses ndërhyrja kirurgjikale tek vajza e konfirmuar me koronavirus. Përmes një postimi...

Nga e hëna ju duhet leje për të dalë në pazar, çfarë duhet të dini për të

Duke filluar që nga dita e nesërme, hyn në fuqi “leja e daljes” e njoftuar nga kryeministri Rama pak ditë më parë. Kjo leje është...

Shqiponja fluturon krenare në qiellin e Evropës

Nga Klodian Tomorri Dërgimi i mjekëve në Bergamo mund të jetë gjesti më i vlefshëm humanitar që ka bërë ndonjëherë Shqipëria. Kam lexuar sot thuajse të...

Nga Mentor Kikia

Sot sfida më e madhe është që ti mbajmë njerëzit mbyllur dhe të respektojnë radhën kur të shkojnë për të blerë në dyqane.

Por tashmë është e qartë se kjo situatë nuk është thjeshtë çështje ditësh. Ndaj duhet të mendohet seriozisht për të prodhuar, në mënyrë që në dyqane të ketë çfarë të shitet. Sot nuk ka askund krizë. Fabrikat vendase që prodhojnë produkte qumështi dhe mishi janë në punë. Ndërsa importi vazhdon të funksionojë pa asnjë problem.
Por nuk është asnjëherë e tepërt të mendojmë të keqen. Kriza e virusit do të prodhojë kosto të mëdha për ekonominë e çdo vendi dhe vendet nga ku ne importojmë më shumë janë edhe më të goditurit, siç është Italia. Nëse në treg do të fillojë të ndjehet mungesa e produkteve, turma e humbet logjikën dhe nuk pyet as për gjoba e as për ushtri.
Tani është pranverë, dhe nëse nuk mbjellim sot, nuk do të kemi të korrim në verë.
Qeveria duhet të hartojë jo vetëm politika mbështetëse për fermerët, posaçërisht në këtë kohë, por të krijojë edhe liritë e mundshme, në kushtet e masave për sigurinë e jetës, që fermerët të mbjellin produktet e stinës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Kosova shënon 3 raste të reja me koronavirus

Konfirmohen 3 raste të reja me koronavirus në Kosovë. Sipas IKSHPK-së, gjatë ditës së sotme janë testuar në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare 45 mostra, prej...

Operacioni urgjent për vajzën nga Lezha me koronavirus, reagon Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu njofton se është realizuar me sukses ndërhyrja kirurgjikale tek vajza e konfirmuar me koronavirus. Përmes një postimi...

Nga e hëna ju duhet leje për të dalë në pazar, çfarë duhet të dini për të

Duke filluar që nga dita e nesërme, hyn në fuqi “leja e daljes” e njoftuar nga kryeministri Rama pak ditë më parë. Kjo leje është...

Shqiponja fluturon krenare në qiellin e Evropës

Nga Klodian Tomorri Dërgimi i mjekëve në Bergamo mund të jetë gjesti më i vlefshëm humanitar që ka bërë ndonjëherë Shqipëria. Kam lexuar sot thuajse të...

U përjashtua nga skuadra, ish-lojtari i Barcelonës padit klubin në FIFA

Ish-futbollisti i Arsenal dhe Barcelonës Alex Song, i cili ishte shok skuadre te Sion me Ermir Lenjanin ka paditur klubin zviceran në FIFA. Kamerunasi së...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT