E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Mos hapja e negociatave/ Vuçiç: I keqardhur për Tiranën dhe Shkupin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u shpreh i keqardhur për faktin se Bashkimi Europian nuk i dha Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, një datë për fillimin e negociatave dhe e konsideroi vendimin jo të drejtë.

Konsideroj se nuk është e drejtë edhe ndaj Tiranës edhe ndaj Shkupit, si dhe ndaj qytetarëve dhe njerëzve që i udhëheqin ato vende. Ata kanë mik të sinqertë tek Serbia dhe do ta përmirësojmë bashkëpunimin me to dhe dëshiroj të kumtoj se do të kemi video konferencë të rëndësishme më datën 29 qershor me kryeministrat Zoran Zaev dhe Edi Rama”, tha Vuçiç.

Ai shtoi se bashkëpunimi me këto vende do të rritet dhe se në suaza të iniciativës rajonale, të cilët disa e quajnë Mini Shgengen, do të vazhdojë t’i përmirësojë marrëdhëniet, shkruan Blic.

“Qytetarëve të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë u dëshiroj gjithë të mirat dhe jam i sigurt se edhe ata, si ne, do ta vazhdojnë rrugën e tyre evropiane, por ne e kuptojmë mirë porosinë se duhet të ndërtojmë marrëdhënie më të afërta dhe të bëhemi më të fuqishëm dhe të mos presim asgjë nga askush por ne besojmë në vete dhe i shtyjmë vendet tona përpara”, përfundoi Vuçiç.

Artikulli i medias serbe
                                     Artikulli i medias serbe

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...