E enjte, 17 Qershor, 2021
16.5 C
Tirana

“Moment historik në Maqedoninë e Veriut”, flet kandidati shqiptar për kryeministër në vendin fqinj

Në zgjedhjet e ardhshme të Maqedonisë së Veriut, do të kandidojë për herë të parë për kryeministër edhe një shqiptar. Bëhet fjalë për Naser Ziberin, i cili është prezantuar nga BDI pak ditë më parë si kandidat.

Në një intervistë për emisionin “Ballkan” në Abc News, Ziberi tha se një kryeministër shqiptar do të mundësojë që të gjitha komunitetet jo-shumicë, e në rend të parë shqiptarët, të ndjehen komodë e të barabartë në shtetin e tyre.

“Kryeministri i parë shqiptar, pra kryeministri shqiptar, do të mundësojë që të gjitha komunitetet jo-shumicë, e në rend të parë shqiptarët, të ndjehen komodë e të barabartë në shtetin e tyre në republikën e Maqedonisë së Veriut, pa pretendime për diskriminim dhe vënie në rend të dytë. Unë besoj fort që të gjithë qytetarët kanë qenë të dëshpëruar do të gjejnë shansin për një alternativë të tretë. Jam i bindur se jo vetëm shqiptarët, por edhe maqedonasit dhe komunitetet e tjera, do të japin mbështetje”, tha ai.

Kujtojmë se zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të mbahen më 15 korrik 2020.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...