E martë, 27 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Mjekja shqiptare në Itali mesazh Ramës: Jemi duke jetuar ditë të vështira

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Mjekja shqiptare Kozeta Proko, e cila ndodhet në Itali, i ka dërguar një mesazh kryeministrit Edi Rama lidhur me situatën që po përjeton shteti fqinj si pasojë e COVID-19.

Lidhur me kontributin e 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë në Itali, Proko shprehet se ndihet krenare.

“Jemi duke jetuar ditë të vështira, në një betejë që kërkon sakrificë prej secilit prej nesh”, shkruan ndër të tjera mjekja në fjalë.

Reagimi i plotë i saj: “I Nderuar Kryeministër Rama,

Askujt nuk i shkonte ndërmend që Shqipëria, vendi i vogël përtej Adriatikut, i goditur vetëm pak muaj më parë nga tragjedia e tërmetit shkatërrimtar, të mund të gjente forcën e resurset e të dërgonte një ekip mjekësor prej 30 vetësh, për t’i qëndruar pranë mikes së vjetër e të shtrenjtë të të gjithë shqiptarëve, Italisë.

Dita e re, këtu në provincën e Trevizos, të gjithë shqiptarëve, në veçanti ne mjekëve shqiptarë qe jetojmë e punojmë në Itali, na gjeti krenar!

Këta kolegë, me punën e tyre në shërbim të mbrojtjes së jetës, janë dëshmi e një prej cilësive më fisnike të popullit shqiptar…ndihmesën e mikut në ditë të vështira.

Në çastet më të errëta të dallgëve të historisë, ne shqiptarët kemi treguar virtytet tona më të mira.

Lexo edhe :   Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Jemi duke jetuar ditë të vështira, në një betejë që kërkon sakrificë prej secilit prej nesh.

Nëse këta kolegë kanë lënë pas familjet e shtëpitë e tyre, në emër të betimit të shenjtë në mbrojtje të jetës, ju lutem të gjithë ju të tjerëve të qëndroni në shtëpi!

Të kemi të gjithë besim tek masat mbrojtëse të menjëhershme që institucionet e Shqipërisë ditën të ndërmerrnin, të cilat i përgëzoj.

Lexo edhe :   Kodi Zgjedhor, Bardhi: Për PS, interesi i mafias është mbi Shqipërinë

Për të mirën tonë, të familjarëve e të afërmve tanë, në respekt të sakrificës e punës së gjithë mjekëve, që fitorja e kësaj beteje të jetë sa më e afërt…QËNDRONI NË SHTËPI!!

Dr.ssa Kozeta Proko

Responsabile settore Ematologia e Autoimmunita’

Laboratorio Analisi di Castelfranco Veneto e Montebelluna

Distretto Asolo – ULSS n.2 della Marca Trevigiana”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për të pandehurin K.Sh, i cili dyshohet se ka kryer veprën penale,...

Vasili sulmon Ramën: Një rrangallë politike që do të izolojë shqiptarët

Palët politike janë përfshirë në debatin e rradhës për miratimin e kodit të ri zgjedhor. Për nënkryetarin e LSI, Petrit Vasili, kryeministri Edi Rama po...

Maskat dhe mosrespektimi i masave anti-covid: Qytetarët ‘mbyten’ me gjoba

Në 24 orët e fundit, policia ka gjobitur me 30 mijë lekë, 621 persona të cilët nuk e kishin mbajtur maskën, në kuadër të...

Aksident i trefishtë, automjeti del nga rruga dhe përmbyset

Një aksident fatmirësisht pa të lënduar ka ndodhur sot në autostradën Balldre-Lezhë, në vendin e quajtur “Ura e Muratit". Tre automjete janë përplasur me...

Rrëzimi i dekretit, Balla: Meta kërkon ta fusë vendin në një spirale

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reguar në lidhje me rrëzimin e dekretit të Presidentit Ilir Meta nga Komisioni i...