E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

Meta gati padinë penale: Të hënën, kallëzim penal për kreun e KED

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, njoftoi në një koferencë për mediat se ditën e hënë, do të dorëzojë në Prokurori kallëzimin penal për Kreun e Këshillit te Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvoranit.

Për të, Ardian Dvorani ka thyer ligjin, dhe ka marrë vetë vendimet për dergimin e listave pranë Kuvendit dhe Presidentit. Në argumentin e tij, Meta u shpreh se e akuzon Dvoranin për “shpërdorim detyre” dhe “përvetësimi i titullit apo detyrës shtetërore”.

“Ai ka cënuar procesin e legjitimitetit të zgjedhjes së anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

E akuzoj për këto vepra penale: 1- shpërdorim detyre neni 248 kodit penal. 2 -përvetësimi i titullit apo detyrës shtetërore, 246 kodi penal. Këto veprime përbëjnë vepra të qarta penale.

Të nderuar zonja dhe zotërinj prokurorë. Veprimet dhe mos veprimet e Dvoranit, kanë cënuar procesin e zgjedhjes së anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Gjatë detyrës, ai me dashje ka shpërdoruar funksionon dhe ka marrë përsipër të realizojë një akt mafioz”, tha Meta.

Lexo edhe :   Meta: Të respektohet pikë për pikë marrëveshja e 5 Qershorit

Sipas presidentit, KED nuk ka marrë vendime kolegjiale siç e detyron ligji, por vendimet janë marrë në mënyrë personale nga Ardian Dvorani.

“Nga informacionet e mbledhura, bëhet me dije se listat për Kuvendin dhe për presidentin janë bërë në të njëjtën kohë. KED i cili është një organ kolegjial dhe jo personal, dhe askush nuk merr vendimet personale dhe funksionon në bazë të ligjit në mbledhjen e datës 21 shtator, nuk ka marrë asnjë vendim për kohën dhe për mënyrën e dërgimit të listave. Kryetari i KED i ka dërguar vetë listat, dhe i ka dërguar ato njëherazi për të dyja institucionet”, u shpreh Meta.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Procesi “Hajdari” ka nevojë të rigjykohet bazuar mbi motivin e vrasjes

Nga Mero Baze Ka një ngazëllim pa kuptim, lidhur me lajmin se Prokuroria ka vendosur të thërrasë si dëshmitar në gjyqin ndaj Izet Haxhisë, Sali...

Rritja e pagave të mjekëve e infermierëve, Denaj tregon se kur do të kalojë vendimi

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj, ka deklaruar se rritja e pagës së mjekëve dhe infermierëve do të bëhet në masën 40%. E ftuar...

Iu sekuestrua makina e blinduar, reagon ish-drejtori i Policisë së Elbasanit

Ish-drejtori i Policisë së Elbasanit, Edmond Koseni, ka reaguar pas shoqërimit të djeshëm në Polici dhe sekuestrimit të makinës së blinduar. Në një prononcim për...

​Britania planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën anti-Covid

Gazeta britanike “Financial Times” bën me dije se në ditët në vijim do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe. Sipas gazetës, gjatë...

Erdogan telekonferencë me Mitsotakis për zgjidhjen e krizës

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, do të zhvillojnë një telekonferencë, pas komunikimit me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kreun e...