E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të pranonte propozimin e tyre, që ajo të përfshihej në kandidaturat e PD, për deputete në Shkodër.

Kjo do të ishte një provë e vështirë për Topallin, që të ndante qëndrimet e saj personale kundër Bashës për mënyrën si drejton PD, me të ardhmen e saj politike.

Por Basha ja ka bërë më të lehtë. Në momentin që ai kishte shanse të jepte realisht mesazhin e hapjes së PD në kohën që Parlamenti ka hapur dhe listat e votimit për deputetë, ai ka dhënë mesazh të fortë mbylljeje dhe tkurrjeje para çdo kritiku të vet, një ditë para se të vendosë të zgjedhë “Komisionin e Festës” së hapjes së PD.

Mesazhi ndaj Topallit në Shkodër në të vërtetë e bën të panevojshme këtë estradën e re të propozimeve nga baza dhe vlerësimit të Komisionit, por nga ana tjetër është një sinjal në kohën e duhur për gjithë kritikët e Bashës në Partinë Demokratike.

Sinjali është në kohën e duhur. Askush të mos shpresojë kot se Basha do të përfshijë kritikë të tij në listat për deputetë dhe t’ua lërë qytetarëve t’i zgjedhin.

Populli tani ka lirinë të zgjedhë, por Basha ka lirinë të përzgjedhë.

Ai ka në dorë hartimin e listave, ndërsa popullit i është lënë në dorë renditja. Ndaj askush prej tyre nuk duhet të ketë iluzionin se mund të jetë i përzgjedhur i Bashës.

E mira e kësaj pune është se të gjithë ata individë të spikatur të PD që duan të jenë ende në politikë, pasi u është ndërprerë karriera prej Lulzim Bashës, janë në kohë të organizohen në një koalicion opozitar të djathtë, duke ndarë qartazi qarqet ku duhet të mbështesin njëri- tjetrin dhe skemën e bashkimit të tyre.

Lexo edhe :   Debati për listat e hapura/ Gjiknuri: Krijojnë mundësi që në Parlament të futen njerëz të padenjë
Lexo edhe :   PS depoziton në Kuvend draftin për listat e hapura dhe koalicionet

E di që shumë prej tyre kanë probleme dhe me njëri tjetrin, apo vlerësime të ndryshme për veten dhe të tjerët. Por nëse duan të jenë në politikë, ata kanë vetëm një shans. Shansi është të përdorin hapjen e listave dhe të bashkojnë energjitë në 12 qarqe, për t’u bërë faktor vendimtar në jetën politike të Shqipërisë si një pakicë e artë.

Nga Shkodra në Vlorë e nga Korça në Durrës, ata kanë shanse të bëjnë të kundërtën e Lulzim Bashës, të hapin garën dhe listat për këdo që do të votojë kundër Edi Ramës por që nuk dëshiron të votojë Lulzim Bashën dhe Ilir Metën. Koha për ta vendosur atë është tani.

Ata mund të krijojnë secili subjekte politike dhe të bashkohen në një koalicion, ose të përdorin sigla partish të vogla për t’u bashkuar në një koalicion si subjekt i vetëm elektoral. Kjo ka pak rëndësi. E rëndësishme është që zgjedhjet e reja duhet të përdoren prej tyre, si një ndëshkim për shkollën politike të PD, për kulturën e përjashtimit të saj dhe mbi të gjitha për t’i dhënë një mesazh të qartë, politikës së mos-hapjes së PD nga Lulzim Basha.

E vërteta e dhimbshme për të, është se ka gati gjashtë muaj që flet për për hapje dhe askush nuk ka trokitur në derën e PD, por dhe dikë që e propozuan demokratët, ja mbyllën derën.

Një bashkim pa komplekse me njëri- tjetrin, bazuar vetëm në interesin politik, do ta bënte më të lehtë betejën, para një partie që më shumë është e shqetësuar të ruajë Lulzim Bashën në karrige, se sa të mundë Edi Ramën./Tema

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masivi shkëmbor bie brenda lokalit në Vlorë, një i plagosur

Reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar incidente në vend, dhe një prej rasteve është shënuar në Vlorë. Në Kaninë ka pasur rrëshqitje gurësh të...

“Po të vijë me antitank ajo të kalojë kufirin, çfarë do themi?”, gazetari nuk lë gjë pa thënë pas çështjes së Fjolla Morinës

Merita Karaj është gjyqtarja e cila caktoi masën e sigurisë "arrest shtëpie" për këngëtaren Fjolla Morina, e cila u kap duke kaluar kufirin me...

Me dy armë, gjykata e lë në ‘arrest shtëpie’! Zbulohet ku do qëndrojë Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina u kap më 19 shtator në Pikën Kufitare të Morinës, me një armë zjarri pistoletë, një tjetër tip çakmaku dhe 23...

Aleksandër Lukashenko betohet ‘fshehurazi’ si president i Bjellorusisë

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë. Raportohet se betimi është bërë në fshehtësi dhe pa asnjë njoftim paraprak. Madje...

Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimeve me Vdekje në SHBA (DPIC), aktualisht në burgjet amerikane ndodhen rreth 2.500 të dënuar që presin të përballen...