E hënë, 18 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Melburni i Australisë rikthehet në izolim/Kryeministri: Do mbyllemi për 6 javë

Pas shtimit të numrit të rasteve me koronavirus, është marrë vendimi që Melburrni të izolohet. Raportohet se mbi pesë milionë banorë të Melburnit, qytetit të dytë më të madh të Australisë, do të izolohen për gjashtë javë.

Kryeministri i Viktorias, rajonit ku ndodhet Melburni, tha se izolimi do të nisë mesnatën e së mërkurës, dhe do të zgjasë së paku gjashtë javë. Daniel Andrews ka shuar shpresat se këto javë njerëzit mund të lëvizin normalisht si më parë.

“Ne nuk mund të pretendojmë se kriza e koronavirusit ka përfunduar”, tha Daniel Andrews.

Vendimi në fjalë vjen pasi Melburni ka regjistruar 191 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit.

“Ky është numër i lartë. Askush nuk donte të ishte në këtë pozicion. E di se do të ketë dëme për shkak të kësaj. Do të jetë sfiduese”, tha Andrews.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kush i fiton zgjedhjet Rama apo Basha? Ja sondazhi i ‘Flame Tree Advisors’

Mbrëmjen e sotme në ‘Çim Peka Live’ janë prezantuar rezultatet e sondazhit të parë paraelektoral se si qytetarët e perceptojnë situatën politike në vend. Sondazhi...

SHBA/ Trupat e Gardës nën shqyrtim nga FBI-ja mes frikës nga sulme të brendshme

Pjesëmarrësit në një provë për inaugurimin e Presidentit të zgjedhur Joe Biden u evakuuan të hënën nga krahu Perëndimor i Kapitolit me urdhër të...

Befason Çiljeta: Do votoj Ramën, demokratët janë të zhgënjyer nga Basha

Do të mbahet mend si një nga këngëtaret që ka qenë e pozicionuar hapur krah Partisë Demokratike, madje ka qenë pjesë e disa mitingjeve...

Nga këmbët tek buzëqeshja: Vipat që kanë siguruar pjesë të trupit të tyre

Njerëzit e famshëm janë të njohur për bërjen e gjërave të pazakonta dhe për shpenzimin e shumave të mëdha. Ndërkohë, disa prej tyre kanë...

Pse populli nuk e kupton, që zgjedhjet e 25 prillit janë shitur nga Basha?

Nga: Kreshnik Spahiu 5 vjet më parë kam përjetuar një nga ngjarjet më të hidhura në politikë. Isha në Peshkopi gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet...