E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Mediat serbe “djegin” Tiranën, takimi i tre liderëve do zhvillohet në Elbasan

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka vendosur që samitin e “Open Balkans” ta zhvillojë në Elbasan në vend të Tiranës, ku sot nisën protestat e mbështetësve të Sali Berishës kundër tubimit para selisë së qeverisë, dhe ku iu vu zjarri flamurit serb.

Rama do të presë presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, të cilët duhet të mbërrijnë në Elbasan rreth orës 18:30, ndërsa darka zyrtare është planifikuar një orë më vonë.

Jim O’Brien, një këshilltar i lartë i Këshillit Atlantik dhe Alex Soros, nënkryetar i Fondacionit të Shoqërisë së Hapur, pritet gjithashtu të marrin pjesë në darkë.

Qindra mbështetës të tij iu përgjigjën ftesës së Berishës, duke u mbledhur para Kryeministrisë, në një kohë kur kryeministri shqiptar Edi Rama pritet të zhvillojë në orët në vijim një takim me presidentin serb Aleksandar Vuçiç.

Për momentin, vetëm Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë të përfshira në nismën rajonale “Ballkani i Hapur”.

Sipas mediave në Shqipëri, për të ruajtur rendin dhe qetësinë gjatë këtyre protestave janë angazhuar mbi 2000 pjesëtarë të policisë.

Sipas mediave shqiptare, grumbullimi i demonstruesve ka nisur në selinë e Partisë Demokratike, dhe më pas janë drejtuar drejt godinës së Qeverisë së Shqipërisë.

Burimi i lajmit: Kurir. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...