Rajoni

Mediat në Kosovë/ Zgjedhjet do mbahen më 8 shtator


               Publikuar në : 12:02 - 22/07/19 M. S

Burime brenda Presidencës së Kosovës, bëjnë me dije se zgjedhjet e parakohshme do të mbahen në datën 8 shtator.

Presidenti Thaçi ka vendosur që në përputhje me afatet kushtetuese e ligjore, të shpall zgjedhjet e parakohshme, të cilat do të mbahen më 8 shtator.

Sipas interpretimeve ligjore, zgjedhjet duhet të mbahen jo më herët se 30 ditë dhe jo më vonë se 45 ditë. Por, kjo vlen për datën pas konstituimit të Kuvendit të Kosovës. Këtë herë nuk kemi të bëjmë me konstituimin të ri të Kuvendit, prandaj nuk është e qartë nëse këto afate vlejnë edhe për këto rrethana.

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT