Aktualitet

“S’ka më burra me mustaqe, janë me botoks”, shpërthen Tahiri


               Publikuar në : 12:12 - 22/07/19 M. S

Pak çaste më parë ka përfunduar seanca e radhës gjyqësore për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, në Gjykatën e Krimeve të Rënda në Tiranë. Trupa gjyqësore ka dalë me vendimin se pranon kërkesën e avokatit mbrojtës së Tahirit, për gjykim të shkurtuar të çështjes.

Tahiri dhe avokati i tij Maks Haxhia, u paraqitën në gjykatë pas shtyrjes së procesit javën e kaluar kur prokuroria pretendoi për humbjen e materialeve të çështjes. Ai akuzohet për një sërë veprash penale, duke përfshirë ‘trafikun e lëndëve narkotike’, të paprovuara këto nga ana e prokurorisë.

Seanca e radhës është caktuar në 10 shtator.

Fjala e Tahirit

“U bënë dy vjet, edhe shtyrja është e tepërt, me pretendimin se është para gushtit që janë pushimet. Për mua është e tepërt. Unë kërkoja që vendimi të jepej tani, ju nuk u lodhët dy vite me këtë histori? Unë jam i gatshëm që të bëj mbrojtjen time në çdo sekondë. Pse prokuroria nuk është e gatshme që të bëj punën e saj?”,u shpreh Tahiri pas daljes nga seanca.

“Pas dy viteve, unë shoh që prokuroria nuk ka shtuar asnjë gërmë më shumë, nga ajo që unë kam parë në muajin shtator. Shyqyr që u gjetën dokumentet, ç’të them unë, të uroj prokurorinë që gjeti dokumentet, dhe do ti duhet që ti përkthejë prapë për shkak se i kanë humbur.

Kur ndodh kjo me mua, merreni me mend se çfarë ndodh me njerëzit, që nuk kanë mundësi të dëgjohen. Nuk shkova unë në vjeshtë, shkoi prokuroria. Unë nuk jam mësuar që të shkoj në vjeshtë. Historia e vendit tonë ka nisur me burra me mustaqe dhe ka përfunduar me burra me botoks”, tha më tej ish-ministri.

 

 


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT