E martë, 20 Tetor, 2020
12 C
Tirana

Media austriake rikthen në vëmendje videon Meta-Prifti, por bën këtë gafë

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Media austriake “Die Presse” ka sjellë sërish në vëmendje videon e bujshme Meta-Prifti, të cilën e krahason me video-skandalin në Austri, që solli dorëheqjen e zëvendës kancelarit Strache, e më tej vendimin për zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme, të cilat do të mbahen në shtator.

Vendimi i kancelarit Kurz, i cili pranoi menjëherë dorëheqjen e aleatit të tij Strache, është komentuar edhe në Shqipëri, si një vendim i pjekur politik, por që në vendin tonë nuk ka ndodhur asnjëherë.

Megjithatë, gazeta në fjalë bën një gafë, teksa shkruan ndër rreshta se Rama u detyrua të bënte koalicion me LSI-në, aleancë kjo që vijon edhe sot.

Ndërkohë që LSI-ja në fakt, e drejtuar nga Kryemadhi është sot aleate e PD-së dhe kërkon rrëzimin e Ramës dhe krijimin e një qeverie tranzitore.

Më poshtë shkrimi i përmbledhur i artikullit të titulluar “Kur video skandalet nuk sjellin fundin e karrierës politike”.

Ja çfarë shkruan media austriake:

Kur video skandalet nuk sjellin fundin e karrierës politike

Fakti që një video inkriminuese nuk duhet të çojë në fundin e një karriere politike, por në fund të fundit nuk e pengon ngritjen deri në krye, e tregon fare mirë shembulli i Ilir Metës në Shqipëri: Një aparat fotografik kapi nënkryetarin e qeverisë në marrëveshjet mbi makinacionet e korruptuara. Regjistrimet u dërguan në media, por nuk u pranuan si dëshmi.

Në shkrim thuhet se Meta menjëherë dha dorëheqjen sapo video u bë publike, por arriti të merrte pafajësinë në gjykatë, duke qenë se është një financues i madh për dy partitë kryesore. Më pas ai bëhet kryetar Kuvendi dhe tashmë është president i Shqipërisë.

Videoja doli në dritë në fillim të vitit 2011. Ajo tregon Ministrin e atëhershëm të Jashtëm dhe Zëvendës Kryeministrin se si ai pretendon që kolegu i tij të partisë, Ministri i Ekonomisë Dritan Prifti, t’i japë një firmë të caktuar, prej të cilës ai me sa duket u korruptua me 700,000 euro, për të dhënë kontratën për një tender për një hidrocentral. Privatizimi i kompanisë shtetërore të naftës Albpetrol duhet të shpërthejë përsëri Priftin me urdhrin e Metës, njoftoi media në atë kohë bazuar në video. Për më tepër, po ashtu flitet për të fituar ndikim mbi gjyqësorin.

Në klimën politike të tensionuar të shqiptarëve, video menjëherë ngjalli zemërimin e masave. Kur demonstruesit e zemëruar të opozitës së atëhershme socialiste u përpoqën të sulmonin ndërtesën e qeverisë, katër protestues u qëlluan për vdekje. Meta i mbijetoi stuhisë politike dhe ligjore pas tërheqjes së tij strategjike. Më kot, prokurori kërkoi dy vjet burg. Socialistët në vitin 2013, kishin nevojë për një partner koalicioni. Shefi i saj Edi Rama iu drejtua Metës dhe partisë së tij LSI. Aleanca e tyre vazhdon edhe sot (!), ndërsa Meta është president.

Doli se vetë Prifti e kishte bërë videon dhe e kishte publikuar atë në media. Me sa duket, ai donte të hakmerrej ndaj Metës./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Pse si themi dot Ramës “ejvallah” për detin?

Nga: Andi Bushati Përtej shtendosjes miqësore dhe buzëqeshjeve në fytyrat e Ramës dhe Dendias, me shumë gjasë ajo që ndodhi gjatë vizitës së ministrit të...

Melania Trump anulon pjesëmarrjen në tubimin e Trump, zbulohet arsyeja

Melania Trump po vuan ende pasojat e koronavirusit. Për këtë arsye, Zonja e Parë e SHBA, Melania Trump, ka anuluar udhëtimin e saj për...

Rajoni i Alpeve gjermane futet në izolim

Një zonë e Alpeve në jug të Gjermanisë është futur në izolim total, për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Landi Berhtesgadener, në kufi me Austrinë,...

Përse Greqia kërkon “zero” probleme me Shqipërinë

Nga: Mero Baze Shqipëria dhe Greqia ranë dakord të zgjidhin në Gjykatën Ndërkombëtare çështjen e kontestuar të ndarjes së kufirit detar, pas anullimit të Marrëveshjes...

Si u dyfishua fatura e koncesionit të mbetjeve në Tiranë

Nga: Klodian Tomorri Fatura që qytetarët paguajnë për koncesionin e mbetjeve në Tiranë, ka dalë jashtë kontrollit duke devijuar frikshëm edhe nga programimet e vet...