E enjte, 9 Korrik, 2020
27 C
Tirana

“Me shumë gjasa do japë dorëheqjen”/ Gazetari komenton aktakuzat ndaj Thaçit

Më të lexuarat

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Ekzekutimi i dy personave në Laç, Gjykata liron nga burgu Kreshnik Tushën

Kreshnik Tusha së fundmi është liruar nga burgu. 21-vjeçari, u ndalua nga policia për ngjarjen e 30 majit në Laç, ku mbetën të vrarë biznesmenët...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Shqiptari që vuri gurin më të madh në themelet e kulturës islame

Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

Lista e plotë/ Ja vendet ku shqiptarët udhëtojnë pa viza, por edhe ato ku viza duhet

Jemi në vigjilje të Krishtlindjeve dhe shumë pranë Vitit të Ri. Një pjesë e shqiptarëve duan që t’i kalojnë këto festa jashtë vendit. Por...

Kush është vajza e ish-ministrit të Mbrojtjes që propozon Cakaj për të zëvendësuar Hobdarin

Luela Hajdaraga është propozuar nga ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, për të marrë postin e ambasadores shqiptare në Greqi. Luela është vajza e...

Ju kujtohet emisioni “Kutia e fundit” në “Tv Klan”? Enkel Demi tregon pse ia mbyllën

Shumë vite më parë, qytetarët shqiptarë ishin të mbërthyer para ekranit për të ndjekur emisionin “Kutia e fundit” e gazetarit dhe moderatorit Enkel Demi. Në...

Gazetari Erl Murati është shprehur se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi mund të japë dorëheqjen nga posti.

I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Murati tha se inkriminimi i Thaçit nuk godet vetëm atë, por edhe Kosovën bashkë me dialogun.

Sipas gazetarit, inkriminimi i tij prek edhe presidentin Trump. Murati thekson se Kosova tashmë është në një pozitë të pafavorshme, pasi një nga kryenegociatorët e saj akuzohet për krime ndaj civilëve.

“Inkriminimi i Hashim Thaçit e prek Kosovën. E vendos në pozitë të pafavorshme. Në Shtëpinë e Bardhë do të takoheshin dy liderë të vendeve. Dhe Kosova është në një pozitë të pafavorshme pasi kryenegociatori i saj akuzohet për krime ndaj civilëve. E shoh këtë të pashkëputur me një seri procesesh gjatë muajve të fundit. Në qershor të vitit të kaluar pamë si prokurori ngriti aktakuzë ndaj Haradinajt. Me gjasë edhe Hashim Thaçi do të japë dorëheqjen nga President. Ka një prapaskenë. Që liderët e Kosovës japin dorëheqje, kanë qenë të paragjykuar për 20 vite. Fakti që dy figurat kryesore të shtetit të Kosovës, akuzohen në një moment.

Lexo edhe :   A po shet toka Hashimi, ashtu siç e shiti detin Lulzimi

Produkt i lobeve dhe faktorëve që nuk e duan pajtimin Kosovë- Serbi. Nuk është çudi që me këtë lëvizje të jetë synuar edhe goditja e Trump. Ka faktorë brenda amerikanë, europianë ndoshta dhe lobe jashtë Europës. Por besoj që me goditjen e Hashim Thaçit, është synuar të goditet Kosova, dialogu dhe vetë Trump”, tha ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Migjeni për Moikomin

Nga: Edan Qoze Mirë se na erdhe në botën metafizike, Moikom, miku im i patakuar por i mirënjohur. Ne jemi të dy anti-dogmatik dhe sui...

“Rama tha se do shtyhen, Bashkia na solli zarfin”, Shoqata e Transportit kërkon faljen e taksave

Kryetari i Shoqatës së Transportit Kombëtar Interurban, Kujtim Mema, në një deklaratë për mediat ka kërkuar që të falen taksat e Bashkisë për këtë...

Kanë 48 orë kohë/ OFL shënjestron tre të dënuarit në Tiranë

Operacioni Forca e Ligjit u ka dërguar formularët e vetëdeklarimit tre të dënuarve nga Tirana, të dënuar për prostitucion dhe vjedhje me dhunë. Çlirim Marku,...

Moderatorja shqiptare e sportit ngacmon me fotot nga plazhi (FOTO)

Hygerta Sako njihet si një ndër moderatoret më të spikatura të sportit në Shqipëri. Ajo ende josh me format e saj trupore. Prezantuesja e “Rubrika...

Konflikt diplomatik postar në Shkodër, arsyeja e ndalimit të komunikimeve me jashtë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Korrik 2020 “Le Siècle” ka botuar, të mërkurën e 24 tetorit 1888, në ballinë, një shkrim në lidhje me arsyen...