E premte, 10 Korrik, 2020
28 C
Tirana

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

“Do ta rikthejmë Milanin në një superfuqi”, zyrtari i njohur shpalos planin që ka

Për hir të së vërtetës performanca e Milanit këto kohët e fundit nuk ka qenë shumë e kënaqshme! Të shumtë janë personat që thonë se...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet që të jenë vigjilent. Ai tha ndër të tjera se lufta ende s’ka mbaruar, dhe se përgjegjësia është e përbashkët.

Rama po kështu zbuloi se pas një diskutimi që ka patur me bluzat e bardha, vala e dytë thuhet se mund të vijë në vjeshtë me gjithë viruset që janë në dimër. Por edhe mund të mos vijë. Po kështu ende nuk dimë çfarë impakti do të ketë fluksi i madh i turistëve në përhapjen e koronavirusit.

“Lufta s’ka mbaruar. U desh kjo kohë që unë ta kuptoja se sa shumë na merr malli për njeri tjetrin, nuk bëjmë dot pa njëri-tjetrin. Dua ta ritheksoj se është e rëndësishme edhe pse e bezdisshme që njerëzit të mos harrojnë që virusi nuk ka ikur, se po të kishte ikur, do e kishin deklaruar ata që janë shumë më të zhvilluar. Virusi është këtu, edhe në kushtet kur ne e kemi normalizuar lëvizjen dhe jetën nga pikëpamja e lirive, është e qartë që gjithë përgjegjësia tani nuk është e jona si qeveri, por e përbashkët me çdo qytetar.

Se duhet të kuptohet se nuk do kontrollohet populli i gjithë në jetën e tij të përditshme me policë, ushtarë e inspektor, kur çdonjëri mund të bëjë gabim. Ndaj nuk duhet neglizhuar, se nuk e dimë, këtë po diskutonim dhe me mjekët. Vala e dytë, thuhet se mund të vijë në vjeshtë me gjithë viruset që janë në dimër, mund të mos vijë. Nuk dimë çfarë impakti do të ketë fluski i madh i tursitëve, pra duhet të jemi gati”, tha Rama.

Lexo edhe :   Pandemia/ Trondit mjeku shqiptar: Deri në fund të shtatorit mund të ketë 270-350 vdekje
Lexo edhe :   “Duhej të martohesha këtë vit”, disa nuse dalin në protestë

Rama ka lëshuar thumbime edhe për politikanët, kur tha se “pyll pa derra nuk ka”. “Nuk kemi pasur asnjë humbje jete nga bluzat e bardha, shpresoj të mos kemi. Ndërkohë që vendet e zhvilluara kanë pasur me qindra, nuk kemi pasur braktisje detyrë si në vendet e tjera, kemi pasur një super skuadër të angazhuar ditë-natë. Ky është fakt, që do të thotë që pyll pa derra nuk ka, por në të gjithë kategoritë derrat nuk bëjnë rregullin, por përjashtimin. Edhe mes politikanëve nuk janë të gjithë njësoj, edhe mes mjekëve, e duke folur për bluzat e bardha, ku ka zë nuk është pa gjë për ryshfetin dhe shkeljet e etikës së profesionit të mjekut e të infermierit. Por ama unë e kam thënë dhe e përsëris sot, padiskutim që askush në këtë vend nuk lihet pa trajtim dhe pa kurim, aq më tepër të lihet të vdesë për lekë në spital, kjo është e pavërtetë”, deklaroi Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Keni probleme me mushkonjat? Zhdukini përgjithmonë me limona e hudhra

Pickimet e mushkonjave shkaktojnë jo vetëm bezdisje, por edhe kruarje, të cilat shpesh sjellin infeksione. Ndonjëherë, kafshimet e mushkonjave dhe nga insekte të tjera,...

Sherri tek Partizani/ Zbulohet kush u zu me Boldorin poshtë pallatit

Ka shkuar në pesë numri i të infektuarve me COVID-19 te skuadra e Partizanit. Lajmin e ka bërë me dije klubi i Partizanit në...

Shifra të frikshme nga pandemia, 2 pacientë humbin jetën tek Infektivi

Pandemia ka mbërthyer vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sërish për shifra në rritje të të infektuarve. Gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar...

Të infektuarit tek Partizani, FSHF merr vendimin final për derbin

FSHF ka marrë vendimin final për derbin Partizani-Tirana. Situata kaotike tek të kuqtë lidhur me të infektuarit me koronavirus, vuri në dyshim zhvillimin e...

Pandemia/ Bëri testin, dalin përgjigjet për vëllain e kryeministrit

Tashmë ka shkuar në pesë numri i lojtarëve të infektuar me koronavirus te Partizani, para derbit të kryeqytetit. Deian Boldor dhe Besnik Ferati ishin...