E mërkurë, 28 Tetor, 2020
8 C
Tirana

Me bashkëshorten dhe lopën në shtëpi, banori: Shyqyr që nuk kanë ardhur të më marrin gruan

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Murrizi: Kam dashur ta vras Rexhep Meidanin, me Fatos Nanon na ndante plumbi

Mbrëmjen e djeshme, teksa ka qenë i ftuar në emisionin “Open”, deputeti Myslim Murrizi është shprehur se kur ka qenë president Rexhep Meidani, ka...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Në emisionin “Stop” në Tv Klan ka mbërritur një denoncim për vjedhje lopësh. Banorët e fshatit Martin në Njësinë Administrative Levan në Fier ankohen për vjedhjen masive të lopëve gjatë mesit të muajit Maj. Ata thonë se kanë bërë denoncime pranë organeve kompetente, por asgjë nuk është zgjidhur. Në këto kushte, detyrohen të bëjnë roje në shtëpitë e tyre, apo të flenë me radhë. Disa nga banorët thonë se janë detyruar t’i shesin lopët “për 5 lekë”, vetëm që të mos bien pre e vjedhjeve.

Banori 1: Në datën 14 Maj kanë ardhur dhe më kanë marrë të treja lopat. Duke bërë roje unë deri në orën dy, më zuri gjumi dhe kur shkova pashë stallën bosh. Erdhi i plotfuqishmi i zonës dhe shefi i Krimeve panë, shkruajtën, morën gjurmët dhe ça bëjnë ata. Shkoi një javë. I kam rënë dy-tre herë telefonit të shefit të policisë, e mori dhe kryeplaku i tha ka një problem dhe do të marrë vesh se çfarë është bërë me bagëtitë. I tha mos ka vetë ndonjë informacion për ndonjë. Nuk ka autor”, shprehet një banor.

Banori 2: Ka qenë data 13 Maj, ora 04:15 e mëngjesit kur më kanë marrë viçin. Unë isha në gjumë, kur u ngrita nuk e gjeta.

Banori 3: Mua më kanë hapur prapë stallën tani dhe bëjmë roje. Ne i bëjmë thirrje shtetit të vejë dorë në këtë punë se hajdutët nuk është se nuk dihen, hajdutët kapen.

Banorja 4: Kam një garazhd që e mbaj makinën. Kam hequr makinën dhe kam futur lopët poshtë shtëpisë. Të rrish me frikë në shtëpinë tënde? Shiko se ku i kam çuar lopët se dhe ditën nuk kam siguri, mirë natën po e po. Kam marrë dhe prozhektor të madh. I kam dhënë dy lopë për 5 lekë vetëm që të shpëtoja tre të tjerat. Nuk doja t’i shisja sepse po ushqehem me to.

Banori 5: Po bëjmë 1 muaj që po ruajmë fshatin me armë sepse na kanë vjedhur. Parmbrëmë kam qëlluar me armë ikën, mbrëmë shiu litar dhe unë me djalin, vëllezërit dhe babanë bënim roje gjithë natën. Asnjë makinë policie nuk kemi parë në fshatin Martin.

Banori 6: Gjithë ditën nxjerrim delet, do vijmë natën, do ruajmë delet. Marrim armët dhe ruajmë pasurinë tonë, çfarë të bëjmë?

Banori 7: Unë kam lopë në shtëpi, kam edhe gruan. Shyqyr që nuk kanë ardhur të më marrin gruan. Kërkojmë ndihmë nga shteti. Është terror i paparë! Nuk flejmë një sekondë! Të rrish me frikë në shtëpinë tënde? Kjo është katastrofë!

Gazetarja e emisionit “Stop”  iu drejtua “të plotfuqishmit” të zonës, i cili u çua nga kafja e ia mbathi vrapit.

Gazetarja: Më thanë që je i “Plotfuqishmi i zonës”?

Punonjësi i policisë: Dëgjo, pa media, as nuk prononcohem dot!

Gazetarja: Nuk ka lidhje me prononcimin..

Punonjësi i policisë: A ka mundësi ta pij këtë kafe rehat?!

Gazetarja: Pije kafen!  Mua më ka ardhur një shqetësim,nuk e kuptoj pse duhet të ikni?

Gazetarja: A mund të më thoni çfarë veprimesh keni ndjekur për këta banorë që po iu vidhen lopët? Të lutem zotëri! Nuk e kuptoj, pse largohesh? Nuk e kuptoj pse largoheni, mund ta di pse largoheni? Mund të më jepni një përgjigje?

Punonjësi i Policisë: Jam në punë!

Gazetarja: Je në punë? Ishe në kafe. A do të ndalosh pak dhe të shpjegohesh?

Punonjësi i policisë: Ika, se jam në punë!

Gazetarja: Po si je në punë? Ishe në kafe.  A ka një të dyshuar për këtë ngjarje? Kjo është zgjidhja! Mirupafshim!

Nga ana tjetër, zëdhënësja e Policisë së Fierit dhe shefi i Krimeve thonë se i kanë marrë masat dhe po presin të kapin autorët.

Gazetarja: Jeni në dijeni të kësaj situate?

Zëdhënësja: Po, jemi në dijeni të situatës.  Për ngjarjet që kanë ndodhur së fundmi në Martin, janë ngjarje që janë akoma në hetim sepse kanë ndodhur tani vonë.

Gazetarja: Sot, që flasim, ata banorë po bëjnë roje nëpër banesat e tyre. Cila është mbrojtja që i ofron shteti?

Shefi i Krimeve: S’kanë kaluar as dy javë nga ngjarja e fundit, ça prisni ju, që me shkop brenda natës, ta zbardh, ta zbuloj, se s’po e kuptoj këtë reagim?  Nuk ka asnjë ngjarje, që mund të zbardhet për një ditë, për dy ditë.

Këtu kanë ndodhur 3 ngjarje gjithsej, që është bërë ky alarm. Ne e kemi ndier, kemi marrë të gjitha masat, s’ka për të ndodhur më. Po presim që të kapim autorët. Ça të them më shumë?!/tvklan.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Plas sherri/“Dy gjela zihen për një pulë”, Ana përplaset me Arjan Konomin

Në çdo puntatë të emisionit "Përputhen" nuk mungojnë debatet e forta, ngacmimet e sherret. Gjatë emisionit, po kështu nuk kanë munguar edhe ndëshkimet për...

Pse i tërboi opozitarët partia e re e Jozefina Topallit

Nga: Alfred Peza Nuk ishte parë e dëgjuar kurrë më parë, në historinë 30 vjeçare pluraliste të Shqipërisë postkomuniste, një cunam histerie kolektive si ai...

Iku nga “Top Channel”, ja në cilin televizion do ta shohim Xhemi Shehun (VIDEO)

Shumë është aluduar për moderatoren Xhemi Shehu, se tek kush ekran do ta shihnim, pas largimit nga "Top Channel". Lëvizja e saj e radhës...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

Gjendet një person i pajetë në Elbasan, ja dyshimet e policisë

Një person është gjetur pa shenja jete në lagjen “5 maji” në Elbasan. Bëhet fjalë për 50-vjeçarin Rasim Sinani. Nga kqyrja e kufomës, nuk...