E mërkurë, 28 Tetor, 2020
8 C
Tirana

“Pushtetet ndërrohen, por…”, Rama mesazhe Bashës nga darka e Iftarit

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

Murrizi: Kam dashur ta vras Rexhep Meidanin, me Fatos Nanon na ndante plumbi

Mbrëmjen e djeshme, teksa ka qenë i ftuar në emisionin “Open”, deputeti Myslim Murrizi është shprehur se kur ka qenë president Rexhep Meidani, ka...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Rekord i zi: Në 24 orë, 7 viktima nga koronavirusi në vend

Shqipëria ka regjistruar një rekord të zi në lidhje me viktimat e shkaktuara nga Covid-19. Në 24 orët e fundit, 7 persona nuk e kanë...

Kryeministri Rama ka shtruar Iftar për besimtarët myslimanë, për nder të “Natës së Kadrit”, ku të pranishëm ishin krerët e besimeve fetare në vend, politikanë dhe diplomatë të huaj. Shefi i qeverisë, duke i uruar agjërim të mbarë e të pranuar për besimtarët, nuk nguroi që edhe të përcjellë mesazhe të qarta për politikën, duke kërkuar që të arsyetojnë. Rama i ka lëshuar sërish mesazhe kundërshtarit politik, Lulzim Basha, që të dëgjojë zërin e arsyes, pasi sipas tij, pushtetet ndërrohen.

“Të dashur miq, ju uroj mirëseardhjen në këtë sofër tradicionale Iftari, ku buka që ndajmë së bashku është dëshmia më domethënëse se si zemra i flet zemrës.

Dëshiroj t’i uroj një mirëseardhje të veçantë Basri Tanushin, Osman Basha dhe Rakip Cuku, baballarë dhe vëllezër të dëshmorëve të atdheut. I përjetshëm dhe i paharrueshëm qoftë kujtimi i dëshmorëve të atdheut. Në sofrën e Iftarit ka vend për të gjithë, edhe për hipokritët, për të cilët i shenjti Kuran dëshmon se janë gënjeshtar.

Për të përligjur forcën, hipokritët përpiqen t’i afrohen forcës që mbarë shembulli që ta shpërdorojnë. Megjithatë më të fortë se sa shembulli i pararendësve nuk ka dhe tu përngjash atyre është virtyt.

Lexo edhe :   Meta i drejtohet Kuvendit: Prisni Venecian për Kodin Zgjedhor

Jemi sidoqoftë të rrethuar nga mure që rrezatojnë histori pushtetesh, dhe që na mësojnë nëse kemi veshë të dëgjojmë që pushtet ndërrohen, por shtegu i arsyes mbetet.

Dhe kush prej tij devijon, humb pushtetin mbi vetveten. Qoftë edhe kjo banesë meditimi sot e kthyer në e tillë, për shkak të sofrës së Iftarit, një shëmbëlltyrë për përulësi për paqe dhe dashtë Zoti, rrezatoftë edhe më gjerë.

Po në fund fare, siç thotë fjala në Kuran: Këtë banesë të mrame ua japim atyre që nuk duan të jenë kryeneç, dhe të marrin njerëzit në qafë dhe gjithçka në fund iu përket atyre që iu ka përkitur gjithmonë. Janë ata që i frigohen Zotit. Ju qoftë i lehtë dhe i pranuar agjërimi besimtarëve”, tha Rama.

Lexo edhe :   "Do ta votojmë Kodin"/Rama: Askush s’mund ta verë në diskutim, aq më tepër Meta

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pse i tërboi opozitarët partia e re e Jozefina Topallit

Nga: Alfred Peza Nuk ishte parë e dëgjuar kurrë më parë, në historinë 30 vjeçare pluraliste të Shqipërisë postkomuniste, një cunam histerie kolektive si ai...

Iku nga “Top Channel”, ja në cilin televizion do ta shohim Xhemi Shehun (VIDEO)

Shumë është aluduar për moderatoren Xhemi Shehu, se tek kush ekran do ta shihnim, pas largimit nga "Top Channel". Lëvizja e saj e radhës...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

Gjendet një person i pajetë në Elbasan, ja dyshimet e policisë

Një person është gjetur pa shenja jete në lagjen “5 maji” në Elbasan. Bëhet fjalë për 50-vjeçarin Rasim Sinani. Nga kqyrja e kufomës, nuk...

Ekzekutimi i 50-vjeçarit/Merret në pyetje ish-dhëndri, ja për çfarë dyshohet

Një pistë e re po hetohet nga Policia e Shtetit lidhur me ekzekutimin e 50-vjeçarit nga Fieri, Ahmet Toska. Burime nga uniformat blu thanë...