E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Mbyllen operacionet e kërkim-shpëtimit në Turqi, jepet bilanci përfundimtar

Merr fund operacioni i ekipeve të kërkim-shpëtimit në Turqi, për gjetjen e të mbijetuarve nën rrënojat e shkaktuara nga tërmeti i fuqishëm.

Autoriteti për Fatkeqësitë dhe Emergjencat bëjnë me dije se ekipet kanë punuar gjithë natën duke shpëtuar 45 persona. Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.8 ballë që goditi Turqinë mbrëmjen e së premtes la pas 38 viktima si dhe rreth 1600 persona të plagosur.

32 viktima u shënuan në provincën Elazig ku edhe ishte epiqendra e tërmetit, ndërsa 4 viktima u shënua në provincën fqinje Malatya-s. Mediat turke bëjnë me dije se tërmeti i fuqishëm i së premtes u shoqërua me 700 pas-goditje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...