E diel, 20 Shtator, 2020
17 C
Tirana

“Mbledh kanaçe për të ngrënë bukë”, rrëfimi rrëqethës i 8-vjeçarit nga Elbasani

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Fshati Dërstil, në komunën e Gjinarit është një fshat plot me histori dhe trashëgimi të pasur. Por, për një familje koha ka ndalur, varfëria e tejskajshme i ka zhytur në mjerim.

Fondacioni “Fundjavë Ndryshe” ka vizituar familjen Dërstila, e cila prej kohësh jeton në kushte të mjerueshme. Në rrugë si çdo herë ndodhet Kejsi, i cili me thesin e grisur kërkon për kanaçe.

“Kur iki me mamin për dru, mbledh e kanaçet që hedhin nëpër rrugë. Unë i marr, i fus në thes dhe i sjell te shtëpia. Kur vjen ai që blen lulet, i dal vetëm te rruga dhe i shes. E lash shkollën që të mblidhja kanaçe, që t’i shes e të marr ndonjë lekë. Po bëra shtëpinë, do shkoj në shtator. Nëse nuk e bëj, nuk do të shkoj.”

Jetojnë në një dhomë të vogël e të rrënuar, me jetën që i rrezikohet çdo ditë.

“Kemi frikë se mos na bie tavani në kokë, sepse kjo dhoma është e prishur, gropa-gropa. Macja hyn nga dritarja se mami nuk ka ku të gjej xham që ta mbyllë, sepse nuk ka asnjë lekë. Kur nuk kishim tavolinë, hanim bukë në çimento. Vetëm në çimento hanim bukë me sherbet.”

Ndërsa kryefamiljari nuk është në gjendje të punojë, e gjithë pesha bie mbi Dritën.

“Burri është invalid, nuk kuptohet, nuk dëgjohet e as nuk flet. Kur mërzitet vjen të më godasë me thikë. Vetëm nga dajaku që kam marr, nga koka kam shumë dhimbje. Kurrizit mund t’ia lë nga pesha e drunjëve. Se nuk është e lehtë një grua të tërheqë qerret nga mali që të mbajë fëmijët me zjarr.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...