E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Matematika e kryeministrit që tallet me sakrificën e qytetarëve

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Nga: Klodian Tomorri

Degjova nje replike te kryeministrit Edi Rama me kolegen Marsela Karapanço te A2 CNN, e cila ne fakt ishte nje fyerje ndaj sakrifices se taksapaguesve shqiptare.

Gazetarja e pyeti se me çfare buxheti do te financohet udhetimi i 120 kuksianeve; me taksat e qytetareve apo parate e vet kryeministrit. Ndersa pergjigja e zotit Rama ishte: “Sa taksa paguan ti? E thashë sepse shumë shpesh e dëgjoj nga ata që nuk e dinë sa taksa paguajnë që “nga taksat tona”, “taksat tona”, sikur ta dinin këta sa taksa paguajnë, do ishte një hap i madh përpara”.

Nje kryeminister nuk mund te jete me mosmirenjohes se kaq ndaj mundit te qytetareve qe kontribuojne dhe financojne arken publike. Por kjo sjellje e kryeministrit nuk eshte e rastesishme.

Gjate viteve te fundit, ne Shqiperi eshte propaganduar fuqishem nje teze e rreme. Ate se taksapaguesit qe mbushin arken publike, jane biznesmenet e medhenj, miqte e ngushte te kryeministrit.

Sponsori me i madh i kesaj propagande eshte vete kryeministri. Por ky eshte nje manipulim i pandershem dhe nje deformim i madh i se vertetes. Ne fakt kontributoret me te medhenj te buxhetit jane qytetaret.

Sa here qe nje qytetar ndez driten e shtepise, hap rubinetin e çesmes, ulet ne lokal, shkon me pushime, qeveria i merr 20 per qind takse. Ne çdo pese buke, qe nje familje e varfer ble per t’u ushqyer, njeren ja merr qeveria si taksa.

Lexo edhe :   "Respektoni masat, që të shmangim mbylljen", Rama thirrje qytetarëve

Sa here qe dikush ble 3 litra karburant, qeveria i merr dy litra taksa, duke i lene vetem nje liter bleresit. Shkurt, sa here qe qytetaret fusin doren ne xhep, qeveria i takson.

Ky eshte burimi me i madh i te ardhurave te buxheti. Vetem nga dy taksa, TVSH dhe akciza, te cilat paguhen teresisht nga konsumatoret, qeveria mbledh gjysmen e te ardhurave te buxhetit. Nese ketyre u shtohen, taksat mbi pronen, ato mbi rrogen, tarifat e sherbimeve, kontributet e sigurimeve, atehere rezulton se 95 per qind e te ardhurave ne buxhet vijne nga qytetaret dhe vetem 5 per qind paguhen nga miqte e medhenj te kryeministrit, ata qe marrin tenderat dhe kontratat publike.

Lexo edhe :   Marrja e tamponit, Rama publikon videon dhe jep mesazhin e fortë (VIDEO)

Meqe kryeministri pyet se çfare taksash paguajne qytetaret, kjo eshte pergjigjja. Mbi 95 per qind te te ardhurave qe mbledh buxheti. Dhe nje kryeminister, i cili kohet e fundit ka zbuluar pasionin per te ironizuar lapsuset e kryetarit te opozites me shifrat, duhet te filloje te shqetesohet seriozisht per njohurite e tij mbi tabelen e shumezimit. Ose t’u kerkoje falje qytetareve per fyerjen qe u ben sakrifices se tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk ia doli dot mbanë, koronavirusi i merr jetën mjekut 48-vjeçar

Koronavirusi i ka marrë jetën një tjetër mjeku në Shqipëri. Fatkeqësisht ka ndërrruar jetë si pasojë e COVID 19 mjeku Bledi Nini, 48 vjeç. Ai...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Kur komunizmi tentoi shkatërrimin e familjes, fëmijët denonconin prindërit

Komunizmi cilësohet shpesh si më i tmerrshëm se fashizmi. Kjo pasi veç terrorit, burgosjeve dhe vrasjeve, synoi të shkatërrojë qelizën bazë të shoqërisë; familjen. Në...

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...