E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

“Maska të bën pak budalla”, Sazan Guri çudit me hipotezën e re

Më herët Rama njoftoi vendimin për bërjen të detyrueshme vendosjen e maskës edhe në ambientet e jashtme, krahas atyre të mbyllura. Sipas kryeministrit, vendimi merret për të shpëtuar ekonominë dhe jetën, pasi vendi nuk do ta përballonte dot një mbyllje të dytë. Në kohën kur shumë hipoteza po hidhen në këtë drejtim, dhe ndryshojnë nga dita në ditë, një tezë e re ka ardhur nga ambientalisti Sazan Guri.

Teksa ka qenë i ftuar në “Shqipëria Live”, ai ka nxjerrë një hipotezë të re në lidhje me mbetjen e maskës. Sipas tij, mbajtja e maskës sjell sëmundje të gojës, e po kështu të bën edhe pak budalla.

“Mbajtja e maskës sjell sëmundjen e gojës që nga fyti, faringu, laringu. Pse nuk sëmuren ata që punojnë në çimento? Sepse i mbron goja. Mbajtja e maskës rrit nivelin e dyoksidit të karbonit në organizëm, dhe të bën edhe pak budalla”, tha Guri.

Sazan Guri ka qenë një ndër personat e parë që ka kundërshtuar mbajtjen e maskës, pas përhapjes së pandemisë së COVID-19.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...