E mërkurë, 16 Qershor, 2021
24.5 C
Tirana

Mashtrimet me tamponët në Rinas, paguan 30 euro dhe je negativ

Kufizimet që i janë vënë Shqipërisë nga vendet e BE-së gjatë pandemisë, ishin të shumta.

Në këtë periudhë lulëzuan shumë biznese që “mashtrojnë” apo abuzojnë me nevojën e shqiptarëve për të shkuar në shtetet e BE-se.

Në Rinas, nuk kalon dot pa një dokument që vërteton se je negativ në tampon (tampon i shpejtë apo normal).
Një farmaci që ndodhet jashtë aeroportit të siguron përgjigjen e tamponit të shpejtë dhe ta jep pa e bërë ekzaminimin, kundrejt 30 eurove.Pra pa bërë tampon, merr përgjigjen menjëherë, ku rezulton negativ.

Fiks Fare ishte vënë në dijeni nga dy qytetarë të moshuar të cilët kishin udhëtuar dhe se për të kaluar në Rinas drejt destinacionit të tyre, i kishin adresuar në një farmaci në aeroportin e Rinasit, tek farmaci Arsi, ku mund të siguronin tampon të shpejtë me përgjigje negative dhe të vazhdonin udhëtimin e tyre.

Fiks Fare iu drejtuan kësaj farmacie. Gazetarja i drejtohet farmacistes se është e interesuar për një test covidi me përgjigje negative, pasi do të udhëtonte jashtë shtetit. Njësoj siç kishte berë me çiftin e të moshuarve që kishin udhëtuar disa ditë më parë, që në këtë rast ishin prindërit e gazetares. Farmacistja veproi si në rastin e parë shënoi në një copë letre të dhënat personale të personit që supozohet se kishte kryer testin.

Së bashku me përgjigjen negative e futi në një qese të vogël farmacie të shoqëruar me testin plastik që rezulton negativ. I gjithë procesi zgjati në më pak se 3 minuta dhe gazetarja e Fiksit nuk bëri asnjë test apo tampon vetëm pagoi 30 euro.

Fiksi: Si kaluat? Do ma bësh çik atë të testit si ma bëre për mamin dhe babin?

Lexo edhe :   Denoncimi/ Manipulimi i zgjedhjeve në PD, gazetarja voton pa kartë anëtarësie

Farmacistja: Po. Do ikësh edhe ti?

Fiksi: Po

Farmacistja: Na tradhtove ëëëë?

Fiksi: Jo mi jo, unë jam kështu vajte-ardhje vetëm ma bëj ashtu siç ma bëre atë.

Farmacistja: Aaa që e bëra kështu…..

Fiksi: E mi që e bëre ashtu. Na e kanë bërë me detyrim na çmëndën.

Farmacistja: Të japin një letër ata për të plotësuar, atë e do që je negative se ato e regjistrojnë në sistem.

Lexo edhe :   Denoncimi/ Manipulimi i zgjedhjeve në PD, gazetarja voton pa kartë anëtarësie

Fiksi: Po atë se shyqyr më kaloi mami dhe babi, thjesht ma shkruaj aty negative.

Farmacistja: Emër dhe mbiemër.

Fiksi: Ja ja zemër se e ke aty te pashaporta thjesht ma shkruaj aty.

Farmacistja: F…

Fiksi: Po. Po sa mirë që ju lejnë që t’i bëni kështu shpejt e shpejt. Negativ ëëë?

Farmacistja: Po

Fiksi: Sa bënte kjo?

Farmacistja: 30 euro.Faleminderit dhe udhëtim të mbarë.

Fiksi: Shyqyr që mbarojmë punë shpejt e shpejt. Faleminderit e mirupafshim.

Farmacistja: Kalofsh mirë!/Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro 2020/ Turqi-Uells 18:00, Turqia pret reagim, ndeshja e fundit mes tyre 6-4

18:00: Turqi - Uells (Grupi A, Baku) Turqia u shkërmoq nga Italia në Romë të premten, për një pjesë të madhe të ndeshjes e mbyllur...

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut/KPK shkarkon prokuroren e njohur të Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, KPK shpalli të mërkurën vendimin e shkarkimit nga detyra për prokuroren e Tiranës, Alketa Zifla. Gjatë seancës dëgjimore të zhvilluar...

‘Basha vodhi zgjedhjet’, grupimi ‘Për PD’-në zbardh shkeljet

Grupimi 'Për PD-në' ka dalë në një konferencë për media, ku kanë listuar arsyet pse Basha fitoi një mandat të tretë në krye të...

Euro 2020/ Dita hapet me Finlandë-Rusi, për rusët detyrim fitorja ndaj fqinjëve

Faza e grupeve të UEFA EURO 2020 hyn sot në xhiron e ndeshjeve të dyta. Finlanda përballet me Rusinë, Turqia përballet me Uellsin dhe...

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...