E shtunë, 11 Korrik, 2020
33 C
Tirana

Marrëveshja për Reformën Zgjedhore/ Berisha shuan heshtjen: Ka një problem që nuk është trajtuar

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Mbahej si muze prej 80 vitesh, gjykata merr vendimin e papritur për “Aya Sofia” në Stamboll

Gjykata vendosi sot që ta kthejë ndërtesën e “Aya Sofias” në Stamboll në një xhami. Ndërtesa kishte më shumë se 80 vite që mbahej si...

Ish-kryeministri Berisha ka reaguar në lidhje me marrëveshjen për Reformën Zgjedhore, ndërsa ka vënë në pah një problem që nuk është trajtuar.

Me një status në Facebook, Berisha trajton çështjen e listave te votuesve. Sipas tij, janë manipuluarakatër vitet e fundit. Berisha jep sinjalet se ai ka qenë në dijeni të manipulimeve antiligjore te procesit katër vitet e fundit me listat.

Ndaj ai kërkon që çështja e listave të marrë zgjidhje të plotë dhe transparente, për një proces zgjedhor brenda standarteve ndërkombetare. Për rrjedhojë, shprehet më tej ai, marrëveshja e djeshme shënoi vetëm një etapë të reformës së plotë elektorale.

Statusi

Nje fjale per marreveshjen!

Miq, marreveshja e djeshme dhe zbatimi i saj adreson njeren nga çeshtjet madhore, me te cilen u perballen dy zgjedhjet e fundit ne Shqiperi, konkretisht ate te administrimit te votes se hedhur ne kuti. Dhe kjo shenon nje arritje per tu pershendetur.

Ne te vertet, ajo eshte larg se qeni reforma elektorale e plote por perseri vlen te pershendetet.

Kjo sepse me identifikimin biometrik procesi i votimit do mund te pastrohet nga parregullesi te shumta te konstatuara nga ODHIR nga perdorimi abuziv i leter njoftimve, votimet familjare, votimet disa here.

Marreveshja eshte per tu pershendetur gjithashu se ajo beri te deshtoje nje perpjekje e hapur per ti varur ujkut ne qafe melçite e qengjit, dmth per ti besuar administrates militante socialiste te narkoshtetit administrimin e votes se qytetareve shqiptar dhe shnderruar opoziten thjesht ne nje OJF vezhguese te procesit te administrimit te zgjedhjeve.
E tera kjo e bazuar ne nje realitet qe nuk ekziston.

Cdo njeri vertet do preferonte nje trup te depolitizuar ne administrimin e zgjedhjeve por ne Shqiperi dhe per hir te se vertetes dhe ne shume e shume vende te tjera kjo mund te realizohet vetem duke shpallur te depolitizuar ata te cilet vetem te tille nuk jane.

Theksoj dhe njehere se per nje proces zgjedhor te lire dhe te drejte, administrimi eshte vetem nje shtylle e tij apo vetem nje kapitull ne kodin elektoral.
Kapitujt e tjere te ketij kodi, shtylla te tjera te procesit elektoral siç jane nderhyrja e shtetit qe ishte masive ne dy zgjedhjet e fundit, mediat dhe kontrolli i tyre direkt nga qeveria, shkeljet flagrante te cituara ne raportin e fundit te ODHIR te konentave nderkombetare si Kartes se Kopenhagenit, Konventes Europiane te te Drejtave te Njeriut dhe Kartes Universale te te Drejtave te Njeriut eshte e detyrueshme te adresohen.

Lexo edhe :   "Unë kryeministër e ai president", Rama thumbon Bashën
Lexo edhe :   "E dinim që do vinte si Çeço!", Lefter Maliqi lëshon paralajmërimin e fortë për Ramën

Pikerisht per keto probleme madhore ODHIR ne dy raportet e fundit ka patur denoncimet dhe rekomandimet me te shumta dhe ato nuk jane prekur fare. Ndaj ne rastse flasim per nje reforme elektorale per nje proces zgjedhor te drejte dhe te lire apo brenda standarteve nderkombetare eshte e domosdoshme qe te adresohen.

Perveç ketyre, ne nje problem apo kapitull tjeter madhor qe nuk eshte trajtuar fare eshte çeshtja e listave te votuesve tmerresisht te manipuluara kater vitet e fundit. Po ju rikujtoj ketu qindra e mijra banore te fshatrave te Tiranes qe ishin rregjistruar si votues ne Bashkine e Durresit etj etj.

Une jam ne dijeni te manipulimeve antiligjore te procesit kater vitet e fundit me listat. Ceshtja e listave duhet te marre zgjidhje te plote dhe transparente ne rast se duam nje proces zgjedhor brenda standarteve nderkombetare.

Per te gjitha keto, mendoj se marreveshja e djeshme shenon vetem nje etape te reformes se plote elektorale.

Se fundi, me duhet ti them Edvin Rames, te cilit i ka kallur daten revolucioni, se qe te shpetosh prej tij ke vetem nje rruge; prano
1-Vetingun e politikaneve dhe qeveritareve dhe zyrtaeve te larte
2-Testin e Droges

Ne rast te kundert urrejtja e popullit jo ne Surrel po po ne majen e Dajtit do te ngjitet!
Populli do merret me ty! sb

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

“Mos na provokoni”/ Rama paralajmëron Bashën për marrëveshjen e 5 qershorit

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar kreun e PD-së, Lulzim Basha lidhur me kërcënimet për prishje të marrëveshjes së 5 qershorit. Përmes një postimi në Twitter,...

“Mbyllja nuk është zgjidhje”/ Apeli i Piperos për qytetarët

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero i bën apel qytetarëve për mbajtje medoemos të maskës dhe të ruajtjes së distancës. I ftuar në studion e Neës24,...