Marrëveshja për bashkëqeverisje mes LDK dhe AAK/ Dalin detajet

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë arritur ditën e sotme marrëveshjen për bashkëqeverisje.

Lajmin e konfirmoi kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj pas takimit që pati me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa dhe kandidatin për kryeministër, Avdullah Hoti.

Haradinaj njoftoi se partia e tij do t’i udhëheqë katër ministri në Qeverinë e ardhshme.

“Kemi zëvendëskryeministër Besnik Tahirin, Ministrinë e Punëve të Jashtme do ta udhëheqë Meliza Haradinaj, Ministrinë e Drejtësisë do ta udhëheqë Selim Selimi, Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik do ta udhëheqë Blerim Kuçii, dhe Ministrinë e Arsimit, Ramë Lika”, tha ai.

Ndërkohë “telegrafi.com” së fundmi ka publikuar marrëveshjen e plotë mes LDK-së dhe AAK-së.

Njihuni me detajet e marrëveshjes politike: